Licencje oraz odsetki w Unii

Hubert Bojdo, Piotr Wysocki
opublikowano: 2004-09-01 00:00

W ciągu najbliższych lat stawka podatku dla płatności pomiędzy spółkami powiązanymi z różnych państw UE, będzie się zmieniać.

Zgodnie z dyrektywą nr 2003/ 49/EC z 3 czerwca 2003 r. o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do odsetek i należności licencyjnych płaconych pomiędzy spółkami powiązanymi z różnych państw UE (dalej: dyrektywa w sprawie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych), odsetki i należności licencyjne wypłacane z jednego państwa UE do innego powinny być zwolnione z opodatkowania w kraju źródła.

Przejściowo

1 maja 2004 r. weszła w życie dyrektywa dotycząca okresów przejściowych w celu zastosowania wspólnego systemu podatkowego w odniesieniu do odsetek i należności licencyjnych płaconych pomiędzy spółkami powiązanymi w różnych państwach UE (dalej: dyrektywa dotycząca okresów przejściowych). Polsce przyznano ośmioletni okres przejściowy na pełne dostosowanie prawa do dyrektywy w sprawie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych.

Na podstawie dyrektywy dotyczącej okresów przejściowych stawka podatku u źródła od takich płatności dokonywanych na rzecz:

- spółek powiązanych z podmiotem wypłacającym odsetki lub należności licencyjne, mających siedzibę w innym państwie UE, lub

- zakładu podmiotu powiązanego, umiejscowionego w innym państwie UE,

nie powinna przekraczać:

- 10 proc. w okresie pierwszych czterech lat

- i 5 proc. w okresie kolejnych czterech lat.

Polska ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła zwolnienie dla odsetek i należności licencyjnych wypłacanych do państw UE od 1 maja 2012 r.

W konsekwencji ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w obecnym brzmieniu nie przewiduje obniżenia stawek podatku u źródła od odsetek i należności licencyjnych wypłacanych do państw UE zgodnie z dyrektywą dotyczącą okresów przejściowych. Co do zasady, nakazuje ona implementację jej postanowień z dniem akcesji nowych członków do UE, jednak jej przepisy będą obowiązywać dopiero od 1 lipca 2005 r. Polska jest zobowiązana do jej implementacji właśnie do tego dnia.

Ministerstwo Finansów opracowało zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odsetki i należności licencyjne wypłacane do państw UE mają być opodatkowane według stawki:

- od 1 stycznia 2005 r. (data ustalona w oparciu o poprzedni status dyrektywy dotyczącej okresów przejściowych) — 10 proc.,

- od 1 stycznia 2009 r. — 5 proc.,

- od 1 stycznia 2013 r. będą zwolnione od podatku w Polsce.

Praktyczne skutki

Z praktycznego punktu widzenia wprowadzenie niższych stawek podatku u źródła od odsetek i należności licencyjnych będzie skutkować obniżeniem obciążeń tych płatności, jeżeli będę one wypłacane do państw UE, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidujące wyższe stawki podatku u źródła niż wynikające z dyrektywy dotyczącej okresów przejściowych. W ciągu pierwszych czterech lat okresu przejściowego może to mieć miejsce na podstawie polsko-słoweńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w odniesieniu do należności licencyjnych.

Po pierwszych czterech latach okresu przejściowego, implementacja dyrektywy w sprawie okresów przejściowych będzie skutkować dalszym obniżeniem podatku u źródła od odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych do tych państw UE, z którymi Polska ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące 10- -proc. stawkę podatku u źródła od:

- odsetek (obowiązujące umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisane przez Polskę z: Cyprem, Estonią, Irlandią, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Maltą, Portugalią, Czechami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Włochami),

- należności licencyjnych (obowiązujące umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podpisane przez Polskę z: Estonią, Finlandią, Francją, Hiszpanią, Irlandią, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Maltą, Portugalią, Słowenią, Szwecją, Węgrami, W. Brytanią, Włochami).

W tym okresie podatek będzie pobierany według stawki 5 proc.

Hubert Bojdo dyrektor, Piotr Wysocki menedżer zespół międzynarodowego prawa podatkowego Deloitte