Licytacja goni licytację

Ewa Bednarz
01-12-2011, 13:45

Grudniowa oferta domów aukcyjnych jest bardzo bogata

Na rynku sztuki grudzień zawsze był gorący, ale ten rok jest wyjątkowy. Niemal każdego dnia będzie odbywała się jakaś licytacja. Znajdą więc coś dla siebie zarówno amatorzy sztuki dawnej, jak i współczesnej.

Zaplanowane są aukcje malarstwa, bibliofilskie i srebra. Będzie też okazja do spotkań między 2 a 4 grudnia na Warszawskich Targach Sztuki, organizowanych w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Weźmie w nich udział około 70 wystawców z całej Polski i z zagranicy.

Będzie malarstwo, grafika, rzeźba i rzemiosło artystyczne wraz z unikatową biżuterią włącznie. Wystawcy nie ukrywają, że podejście Polaków do sztuki się zmienia. Coraz więcej osób uczy się w nią inwestować.

Janina Górka-Czarnecka, właścicielka krakowskiej Galerii ARTEMIS, podkreśla, że zakup sztuki współczesnej w perspektywie kilku lat jest znacznie atrakcyjniejszy od lokat bankowych i inwestycji giełdowych.

O intratności inwestowania w sztukę świadczą kolekcje polskich instytucji finansowych: banków i towarzystw ubezpieczeniowych, które są właścicielami kilkuset obrazów najwybitniejszych artystów.

Sześć z dziesięciu największych banków przyznaje się do poważnego inwestowania w sztukę. Preferują dzieła polskich XIX-wiecznych malarzy, ale nie tylko. Powodzeniem cieszy się klasyka współczesnego malarstwa polskiego. Tylko grupa ING postawiła wyłącznie na dzieła powstałe po 1990 r.

Finansowy aspekt sztuki z roku na rok dostrzega coraz więcej osób. Widać to również na aukcjach. Maria Taszycka z poznańskiej Galerii EGO twierdzi, że nasz rynek sztuki zmienia się bardzo powoli, ale dodaje, że z wszelkimi innowacjami radzi sobie coraz odważniej — klienci rozszerzają swoje zainteresowania na fotografię, video, a nawet instalacje.

Przyznaje też, że spora grupa kupujących, i to niezależnie od wieku, traktuje zakupy w galerii i na aukcjach właśnie jako zabezpieczenie na przyszłość. I choć inwestycje w sztukę ogranicza mała płynność rynku (co utrudnia realizację zysku), nic nie stoi na przeszkodzie, by część portfela zamrozić na dłużej.

Przewodnik po aukcjach w grudniu znajdziesz tutaj>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Licytacja goni licytację