Liczby sprzed burzy i opinie z oka cyklonu

opublikowano: 20-12-2020, 03:05

Rok, który upłynął od publikacji poprzedniej edycji „Gazel Biznesu”, był zdecydowanie najbardziej nietypowy pod względem warunków prowadzenia działalności gospodarczej od czasu pierwszego wydania naszego rankingu, czyli od 21 lat.

O ile w grudniu 2019 niepokojące mogły się wydawać tendencje spadkowe, jeśli chodzi o polski PKB czy też indeks PMI zwiastujący wówczas spadek koniunktury w sektorze przemysłowym, o tyle nikt nie przewidział, że za rok o obrazie światowej gospodarki będzie decydował czynnik nie ekonomiczny, lecz medyczny.

Liczby mówią dużo…

Ponieważ ranking „Gazele Biznesu” powstaje na podstawie wyników uzyskanych przez firmy w ciągu trzech pełnych lat, jego wydanie publikowane przez nas w grudniu 2020 jest tak naprawdę fotografią sektora MŚP sprzed roku, a więc sprzed rewolucji, jakiej w światowej gospodarce dokonała pandemia COVID-19.

Szczegółowe porównywanie tegorocznych wyników z ubiegłorocznymi miałoby więc charakter czysto kronikarski i nie mogłoby prowadzić do prawdopodobnych prognoz na przyszłość. Dopiero przyszłoroczny ranking – uwzględniający wyniki z roku 2020 – pokaże skalę – miejmy nadzieję przemian, a nie spustoszeń – jakich pandemia dokonała w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

…ale ludzie więcej

W tym roku szczególną wartość mają opinie przedsiębiorców, których firmy zajęły czołowe miejsca w poszczególnych województwach. Nasi dziennikarze zebrali je bowiem w grudniu 2020, gdy firmy miały już za sobą dziewięć miesięcy działania w warunkach koronakryzysu.

Z ich wypowiedzi wyłania się scenariusz wspólny dla wielu firm. Większość z nich na początku pandemii skoncentrowała się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i klientom oraz sprawnej logistyki surowców i produktów. Większość także odczuła wyraźny spadek popytu na swoje usługi i produkty w pierwszym i na początku drugiego kwartału. Powszechnym działaniem było też przenoszenie do sieci wszelkich procesów, których cyfryzacja wydawała się możliwa i konieczna.

Jeśli chodzi o sytuację w kolejnych miesiącach, to przedstawiała się ona różnie zależnie od specjalności. O ile przedstawiciele branży transportowej czy szeroko pojmowanego IT w kryzysie notują wzrost popytu, o tyle przedstawiciele wielu innych branż walczą o przetrwanie.

Od właścicieli i menedżerów płynie jednocześnie wyraźny przekaz, że ich podstawową wartością są zespoły fachowców, które w czasach lepszej koniunktury pozwoliły firmom osiągać ponadprzeciętne wyniki, predestynujące firmy do miana Gazel Biznesu i to ochrona tej wartości stała się jednym z podstawowych celów wszystkich Gazel Biznesu, zwłaszcza tych, w które koronakryzys uderzył najmocniej.

Cechy stałe i zmienne

Jeśli zaś przyjrzymy się danym, które tradycyjnie analizujemy przy kolejnych edycjach rankingu, to wciąż regionem z największą liczbą Gazel Biznesu pozostaje Mazowsze, kolejne miejsca pod tym względem zajmują Śląsk i Wielkopolska. Tymczasem w województwie lubuskim, jednym z tych, w których grupa Gazel jest najmniej liczna, już drugi rok z rzędu znajdujemy wyjątkowo dużo firm innowacyjnych i wykorzystujących walory e-gospodarki.

Kolejną interesującą cechą tegorocznego zestawienia jest wzrost dynamiki przychodów osiąganej przez jego liderów. W ostatnich kilku edycjach „Gazel Biznesu” dynamika przyrostu przychodów osiąganych w ciągu trzech lat, która – przypomnijmy – jest kryterium decydującym o zajmowanym przez firmę miejscu, spadała. Liderzy rankingu powiększali w tym okresie swoje przychody siedmio-, ośmiokrotnie, a tegoroczny zwycięzca pomnożył je przez 14. Ostatni raz taka sztuka udała się liderowi z roku 2016. Jeżeli potwierdzą się obserwowane już dziś tendencje, że dla wybranych branż czas pandemii jest okresem wzmożonej sprzedaży, to niewykluczone, że za rok powrócimy do obserwowanej przed laty dynamiki przychodów sięgającej 2–3 tys. procent. Na razie jednak mamy przed sobą ranking pokazujący najlepsze małe i średnie firmy w Polsce jako grupę przedsiębiorstw dynamicznych, lecz stabilnych. Pamiętajmy jednak, że jest to fotografia wykonana tuż przed burzą, której skutki będzie można ocenić najwcześniej za rok. WK

Gazelą Biznesu 2020 jest firma która:

  • rozpoczęła działalność przed rokiem 2017 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś
  • w roku bazowym 2017 przychody ze sprzedaży mieściły się w przedziale pomiędzy 3 a 200 mln złotych
  • w latach 2017-2019 z roku na rok notowała wzrost przychodów ze sprzedaży
  • w latach 2017-2019 ani razu nie odnotowała straty
  • umożliwiła analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat (składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface albo udostępniając je poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego).
  • O miejscu firmy w rankingu decydował osiągnięty przez nią w latach 2017-2019 procentowy wzrost przychodów, przy czym przychody z roku 2017 stanowiły 100 proc.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane