Liczniki energii są coraz bardziej zaawansowane

opublikowano: 16-08-2018, 22:00

Rozwiązania testowane w Innogy Laboratory of Things mogą poprawić komfort życia klientów.

W powstałym niedawno laboratorium testowane są rozwiązania łączące nowoczesne liczniki energii elektrycznej i nowe technologie mobilne, bazujące m.in. na standardzie 4G. Prace, prowadzone wspólnie przez Innogy Stoen Operator, Orange Polska i Integrated Solutions, umożliwią zdobycie doświadczeń w zakresie zaawansowanych technologii internetu rzeczy (IoT). W projekcie biorą także udział dostawcy urządzeń.

Bezpieczeństwo danych

Pierwsza faza działalności laboratorium skupia się na poszukiwaniu rozwiązań usprawniających komunikację z licznikami. Przetestowane zostaną technologie, które w przyszłości umożliwią wdrożenie w licznikach rozwiązań smart home. Przyczyni się to do poprawy efektywności energetycznej gospodarstw domowych i oszczędności.

— Zbudowanie bezpiecznej platformy wykorzystującej zaawansowaną infrastrukturę IoT umożliwi efektywniejsze korzystanie z energii i podniesie jakość usług. To także furtka do integracji z usługami, które będą pojawiać się na rynku energii — podkreśla Leszek Bitner z Innogy Stoen Operator.

Duży nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo danych klientów. Wszystkie rozwiązania będą zabezpieczone przed niepowołanym dostępem metodami ochrony danych osobowych, którymi będą dysponowały systemy Innogy Stoen Operatora. Ułatwi to bezpieczeństwo, jakie daje sieć 4G.

— Testowane technologie i tworzone oprogramowanie dostarczą informacji do rozwoju rozwiązań smart home. Licznik to niezbędne ogniwo w zarządzaniu naszym zużyciem energii, a nowe technologie dostarczą narzędzi, by móc robić to sprawnie i skutecznie w każdym domu — mówi Dominik Pieńkowski, kierownik projektu Innogy Stoen Operator.

Skok jakościowy

Testowanie rozwiązań jest możliwe dzięki nowym technologiom transferu danych dostarczonym przez Orange Polska i Integrated Solutions.

— Nasze rozwiązania pozwalają obsłużyć sieć nawet miliona urządzeń IoT na każdy kilometr kwadratowy. Umożliwiają również ich pracę przy niskim zużyciu prądu, a także zapewniają wystarczający zasięg nawet w trudno dostępnych miejscach. To gigantyczny skok jakościowy w porównaniu do obecnie stosowanych technologii komunikacji między maszynami. Co więcej, Orange zapewnia nie tylko łączność, ale również pełną usługę, w skład której wchodzi m.in. aplikacja pozwalającą na zbieranie, przetwarzanie i prezentowanie danych — Orange IoTLive Object — mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i zaawansowanych technologii w Orange Polska.

W laboratorium testowane będą trzy rozwiązania udostępniane przez operatora usług mobilnych: LTE kategorii 1, M1 i NB1. Wraz z rozwojem laboratorium badane będą również technologie: LoRa, SigFox i przemysłowe WiFi. Wykorzystywany jest m.in. tester jakości sygnału, który pozwoli potwierdzić zasięg komunikacji analizowanych technologii. Umożliwi to wybór rozwiązania gwarantującego najskuteczniejszą komunikację z licznikami.

Internet rzeczy wymaga także prezentacji danych w prosty i przejrzysty sposób w czasie rzeczywistym — bez żadnych opóźnień. Tylko w ten sposób duże ilości informacji, które spływają z czujników i liczników, mogą być analizowane, a zarządzający systemem może dzięki temu reagować na nieprawidłowości. Intuicyjny interfejs dostarcza Integrated Solutions, wyspecjalizowany integrator technologii, należący do grupy Orange Polska.

Orange Polska testuje sześć stacji bazowych obsługujących rozwiązania wspierające rozwiązania IoT. Najważniejsza z nich — LTE-M — może jednak działać na przeważającej większości spośród ponad 10,5 tys. stacji bazowych, dzięki którym zasięg sieci 4G Orange Polska obejmuje ponad 99 proc. Polaków. Pozwoli to w przyszłości dotrzeć z usługami IoT do klientów i zaoferować im nowe rozwiązania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu