Liczy się data na fakturze

Magdalena Matusik
opublikowano: 06-09-2005, 00:00

Kiedy otrzymałeś fakturę VAT? Jeśli do 21 sierpnia — zyskasz na zwrocie tego podatku.

Wejście w życie zmian dotyczących zasad odliczania podatku naliczonego związanego z samochodami w środku miesiąca spowodowało u podatników całkiem praktyczne trudności. Na szczęście jest jeszcze trochę czasu, bo termin złożenia deklaracji VAT-7 mija 26 września.

Wariant pierwszy

Niedogodności te dotyczą w szczególności dwóch przypadków leasingu samochodów (traktowanego z punktu widzenia ustawy o VAT jako usługa): samochodów używanych na podstawie umowy leasingu, które na mocy nowelizacji utraciły prawo do pełnego odliczenia podatku VAT oraz tych samochodów, które przed nowelizacją korzystały jedynie z ograniczonego prawa do odliczenia podatku.

W pierwszym przypadku, jeśli podatnik nie zarejestrował umowy leasingu do 15 czerwca 2005 r. lub zawarł ją po 1 czerwca 2005 r., od 22 sierpnia prawo do odliczenia podatku na poszczególnych ratach leasingowych zostanie ograniczone do 60 proc. podatku naliczonego.

— Prawo do odliczenia podatku należy rozpatrywać z punktu widzenia przepisów obowiązujących w chwili nabycia prawa do odliczenia podatku — przypomina raz jeszcze Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker McKenzie.

Jeśli zatem podatnik otrzymał fakturę za sierpień do 21 sierpnia, jest uprawniony do odliczenia 100 proc. podatku wykazanego na fakturze (dokumenty takie można wystawić również przed wykonaniem usługi, gdyż w przypadku faktur dokumentujących usługi leasingu możliwe jest ich wystawienie nawet 30 dni przed powstaniem obowiązku podatkowego).

Wariant drugi

Jeśli fakturę otrzymaliśmy 22 sierpnia lub później, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia jedynie 60 proc. kwoty podatku z faktury. W przypadku samochodów, które korzystały jedynie z częściowego prawa do odliczenia już przed nowelizacją, począwszy od 22 sierpnia prawo do odliczenia zostanie rozszerzone z 50 proc. (nie więcej niż 5 tys. zł w całym okresie leasingu) do 60 proc. (lecz nie więcej niż 6 tys. zł) kwoty podatku wykazanej na fakturze. A zatem faktury otrzymane po tym dniu będą dawały prawo do odliczenia większej części podatku VAT.

— Jak widać działania podatników oraz firm leasingowych mogą mieć wpływ na wysokość podatku podlegającego odliczeniu z tytułu leasingu samochodów w odniesieniu do rozliczeń za sierpień — dodaje Jerzy Martini.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu