Liderzy internetu szukają perełek

Katarzyna Latek
opublikowano: 01-07-2010, 00:00

Dwie legendy rynku — Tomasz Czechowicz i Rafał Styczeń — mają 100 mln zł dla firm. Część wykłada KFK.

Na dofinansowanie może liczyć 18-20 spółek

Dwie legendy rynku — Tomasz Czechowicz i Rafał Styczeń — mają 100 mln zł dla firm. Część wykłada KFK.

Wkrótce ruszy jeden z największych funduszy technologicznych w kraju. To współinwestycja Krajowego Funduszu Kapitałowego (KFK — 50 proc.), MCI Management (25 proc.) i Internet Investment Fund (25 proc.). Już poszukuje nowych, ciekawych projektów. Przedsiębiorcy, którzy przekonają fundusz, że ich firma ma szansę na sukces, mogą ubiegać się o dofinansowanie do 1,5 mln EUR. W sumie do rozdysponowania Internet Ventures (tak nazywa się nowy podmiot) będzie miał 100 mln zł.

— Interesują nas takie sektory, jak media elektroniczne, e-commerce, technologie i usługi internetowe oraz bezprzewodowe — wylicza Sylwester Janik, venture partner w MCI Management.

Internet Ventures szuka spółek na wczesnym etapie rozwoju oraz na etapie wzrostu.

— Szukamy spółek z potencjałem sukcesu na rynku polskim, w regionie środkowej i wschodniej Europy. Liczymy także na projekty, które mogą odnieść sukces globalnie. Dotąd w Polsce nie było wielu takich firm, ale wraz ze wzrostem gospodarki staje się to bardziej prawdopodobne — mówi Sylwester Janik.

Przedsiębiorstwo, które chce zdobyć dofinansowanie z Internet Ventures, musi być zarejestrowane w Polsce, a prowadzić działalność na rynku polskim lub rynkach zagranicznych. Szansę mają też spółki tworzone w Polsce w ramach ekspansji firm działających w regionie środkowej i wschodniej Europy. Nie mogą być w stanie upadłości.

— Aktywnie poszukujemy projektów w wybranych branżach, zachęcamy również przedsiębiorców do bezpośredniego kontaktu z nami. Ludzie, z którymi będziemy pracować, są dla nas równie ważni, jak ciekawy model biznesowy — mówi partner w MCI.

Internet Ventures będzie zarządzany przez zespoły MCI oraz IIF — m.in. przez Tomasza Czechowicza, założyciela i prezesa MCI Management, oraz Rafała Stycznia, prezesa i założyciela Internet Investment Fund.

— Obaj mają ogromne doświadczenie w branży i prowadzą najdłużej działające fundusze technologiczne w Polsce — mówi Sylwester Janik.

Obie firmy już mają kontakty z ciekawymi spółkami, które mogą wejść do portfela nowego funduszu. Zajmują się one m.in. e-commerce, treściami cyfrowymi i elektroniczną rozrywką. Zespół zarządzający rozgląda się też za nowymi projektami, chociaż Internet Ventures oficjalną działalność rozpocznie dopiero wówczas, gdy zostanie zarejestrowany FIZ — prawdopodobnie na przełomie lat 2010/2011.

— Horyzont inwestycyjny w przypadku jednej spółki wynosi 4-5 lat. "Życie" całego funduszu to 10 lat — mówi Rafał Styczeń.

Internet Ventures zamierza zainwestować w 18-20 spółek.

— Zależy nam na dywersyfikacji — dodaje Rafał Styczeń.

Założyciele przekonują, że ich doświadczenie pozwoli na osiągnięcie maksymalnej stopy zwrotu z inwestycji. Planowane są różne metody wyjść — pozyskanie inwestora strategicznego, oferta publiczna czy wykup menedżerski. Zarówno MCI Management, jak i Internet Investment Fund jako spółki zarządzające funduszem będą dostawały opłaty za zarządzanie Internet Ventures.

— Jesteśmy przekonani, że nasz fundusz odniesie sukces. Zapełniamy bardzo istotną lukę na rynku. 1,5 mln EUR to znacząca kwota dla spółek na wczesnym etapie rozwoju. Wierzymy, że dzięki temu stworzymy nowych liderów rynku, tak jak udało się to nam np. z One-2-One, Travelplanet czy NaviExpert — podkreśla Sylwester Janik.

Młodzi weterani rynku

Tomasz Czechowicz działa na polskim rynku IT od 1990 r. Był współzałożycielem i prezesem spółki JTT Computer, jednego z ówczesnych liderów wśród polskich producentów IT. W 1998 r. założył Grupę MCI, wprowadzoną w 2001 r. na GPW.

Rafał Styczeń jest głównym założycielem i największym akcjonariuszem IIF. Fundusz został założony w 1999 r., jako jeden z pierwszych projektów venture capital w Polsce. Wcześniej współtworzył sukces Comarchu — był wiceprezesem i prezesem tej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Liderzy internetu szukają perełek