Life z unijną kasą na ekoprojekty

opublikowano: 14-05-2015, 00:00

22.06 - do tego dnia można będzie składać wnioski o dofinansowanie projektów z programu Life z funduszy krajowych.

Przedsiębiorcy staną w szranki o granty na przedsięwzięcia mające na celu ochronę przyrody. Mogą dostać zwrot nawet 95 proc. kosztów projektu.

Life to jedyny unijny instrument poświęcony wyłącznie finansowaniu projektów związanych z ochroną środowiska. Dzięki niemu można otrzymać wsparcie m.in. na identyfikację i promocję nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony przyrody. W nowym unijnym rozdaniu Komisja Europejska wzmocni program solidnym finansowym zastrzykiem — przeznaczy na niego łącznie ponad 3,4 mld EUR (13,67 mld zł). O część tej puli polscy przedsiębiorcy będą mogli zawalczyć już za kilka tygodni. Nabór wniosków rozpocznie się 1 czerwca, a konkursowe zmagania ponownie przeprowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

— Do tej pory wśród polskich projektów najwięcej było przedsięwzięć dotyczących ochrony przyrody i wspierania różnorodności biologicznej. Dlatego zachęcamy rodzimych przedsiębiorców, by w tej perspektywie finansowej szukali szans w nowych obszarach programu, np. związanych z klimatem — proponuje Dorota Zawadzka-Stępniak, wiceprezes NFOŚiGW. Chodzi o przedsięwzięcia dotyczące np. zapobiegania zmianom klimatycznym, adaptacji do zmian klimatu lub edukacji w tym obszarze. Na tematykę klimatyczną Komisja Europejska przeznaczyłajedną czwartą programowego budżetu. Szansę na granty mają też m.in. inicjatywy dotyczące efektywnego zagospodarowania zasobów naturalnych, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz komunikacji i informacji o ochronie środowiska. Co ważne, dotacja z Brukseli może pokryć prawie całość kosztów przedsięwzięcia.

— Polscy przedsiębiorcy i instytucje mogą otrzymać nawet 95 proc. dofinansowania projektu. Unia Europejska zapewni do 60 proc., natomiast pozostałe 35 proc. można pozyskać z naszego funduszu — tłumaczy Dorota Zawadzka-Stępniak.

Składane projekty będą oceniane pod względem merytorycznym, celowości podjętych działań, spójności i skuteczności wykorzystania funduszy. To będzie drugi nabór wniosków w ramach perspektywy 2014-20. W pierwszym złożonych zostało 71 wniosków z Polski, które obecnie są rozpatrywane przez KE. Nowością w porównaniu z ubiegłorocznym konkursem jest składanie wniosków przez generator dostępny na stronie internetowej NFOŚiGW. W poprzedniej unijnej perspektywie Polska wykorzystała 91,4 proc. funduszy z programu Life. Beneficjenci znad Wisły zrealizowali 64 projekty o łącznej wartości 619 mln zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu