Linie lotnicze zarobią w tym roku 9 mld USD

RAV, REUTERS
opublikowano: 22-09-2010, 00:00

Podniebni przewoźnicy z Azji wylecieli już z turbulencji. Europejscy nadal lecą w burzy.

Podniebni przewoźnicy z Azji wylecieli już z turbulencji. Europejscy nadal lecą w burzy.

Kryzys w branży przewozów lotniczych się kończy. Tak przynajmniej twierdzi Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

— W tym roku linie lotnicze zarobią znacznie więcej niż oczekiwano — przekonuje Giovanni Bisignani, szef IATA.

Jego zdaniem, łączny zysk może sięgnąć nawet 8,9 mld USD. Tymczasem jeszcze w czerwcu stowarzyszenie oczekiwało zaledwie 2,5 mld USD.

To bardzo dobra informacja dla przewoźników, którzy w 2009 r. wpadli w poważne turbulencje. Z powodu globalnego kryzysu i mniejszego popytu na podróże ich straty wyniosły niemal 10 mld USD.

Największą korzyść z ożywienia osiągną linie z regionu Azji i Pacyfiku, które zarobią na czysto 5,2 mld USD. Wcześniej oczekiwano zaledwie 2,2 mld USD. Rewizja prognoz to m.in. rezultat rosnącego popytu na przewóz towarów. Poniżej kreski nadal będą latać przewoźnicy ze Starego Kontynentu. IATA szacuje, że w tym roku ich strata sięgnie 1,3 mld USD. To i tak dobra informacja, bo prognoza z czerwca mówiła o 2,8 mld USD straty.

— Choć w tym roku branża przewoźników lotniczych zanotuje imponujący wzrost zysków, to nie powód do świętowania. W 2011 r. spodziewamy się, że zmniejszą się one do 5,3 mld USD — studzi euforię Giovanni Bisignani.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV, REUTERS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Linie lotnicze zarobią w tym roku 9 mld USD