Lira traci w oczach

opublikowano: 10-08-2018, 15:42

Notowania tureckiej waluty spadają w zastraszającym tempie, ciągnąć w dół także waluty innych gospodarek rozwijających się.

Kurs liry do dolara wzrósł dziś do ponad 6,80, choć jeszcze wczoraj wynosił około 5,5.

Lira turecka
Zobacz więcej

Lira turecka fot. Bloomberg

Zobacz także

Żadna z 24 walut emerging markets nie jest dziś na plusie, a największy spadek - obok liry - notuje argentyńskie peso (-4 proc.). Lira po tąpnięciu "przeskoczyła" zresztą peso w niechlubnym rankingu tych walut, które w porównaniu z początkiem roku straciły najwięcej do dolara (36 wobec 24 proc.). Mocno traci także rand,  w odwrocie jest też złoty, którego kurs do dolara spadł o ponad 1 proc.

 

Władze tureckiego banku centralnego nie mają w planach spotkania w sprawie polityki pieniężnej w tym miesiącu. Tymczasem czas ucieka, a Win Thin, strateg Brown Brothers Harriman, cytowany przez agencję Bloomberg mówi, że jeszcze w ubiegłym tygodniu myślał, że podstawowa stopa procentowa powinna wzrosnąć do 25 proc., by zatrzymać zawał na walucie. Na razie stopa wynosi 17,75 proc.

"Jeśli bank będzie czekał zbyt długo, to aby odbudować zaufanie, stopa będzie musiała wzrosnąć gdzieś w okolice 30 proc." - mówi Win Thin.

Konsekwencje byłyby dramatyczne, bo oznaczałyby twarde lądowanie gospodarki, niewypłacalność firm, zadłużonych w obcej walucie i upadłości niektórych banków.

"Wydaje się , że w obliczu ataku spekulacyjnego na turecką walutę tylko bardzo zdecydowana podwyżka stóp, sięgająca prawdopodobnie minimum 500 pkt. baz., mogłaby przynieść oczekiwany skutek i powstrzymać dalszą wyprzedaż liry. Innym działaniem, które mogłoby zahamować osłabianie się liry byłoby zwrócenie się Międzynarodowego Funduszu Walutowego po pomoc, co zapewne byłoby związane z wprowadzeniem restrykcji dotyczących przepływów kapitałowych, jednak biorąc pod uwagę retorykę prezydenta Turcji Erdogana wydaje się to mało prawdopodobne w krótkim terminie" - komentują ekonomiści Raiffeisen Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy