Lisia Góra wejdzie do Plastikowej Doliny

Guzińska Karolina
opublikowano: 11-02-1999, 00:00

Lisia Góra wejdzie do Plastikowej Doliny

Gminy będą udziałowcami w klasterze

ĽLisia Góra wraz z kilkunastu innymi podtarnowskimi gminami przystąpi do klastera przemysłowego Plastikowa Dolina. Do samorządów lokalnych należeć będzie 51 proc. udziałów w spółce zarządzającej projektem. W marcu oferta Plastikowej Doliny zostanie zaprezentowana potencjalnym inwestorom na Międzynarodowych Targach Lipskich.

Klaster przemysłowy Plastikowa Dolina to nazwa powstającej w Tarnowie i okolicznych gminach specjalnej strefy przetwórstwa tworzyw sztucznych. Klaster będzie skupiskiem przedsiębiorstw z tej branży wokół największych zakładów przemysłowych regionu — tarnowskich Azotów i Zakładów Mechanicznych. Dla typowo rolniczych gmin regionu tarnowskiego, inicjatywa ta ma być antidotum na bezrobocie. Projektowany klaster rozrasta się, bo gminy wnoszą aportem tereny przeznaczone pod działalność przemysłową. Z myślą o potencjalnych inwestorach, władze samorządowe prowadzą także zachęcającą politykę podatkową.

Inwestycja z ulgą

Podmioty gospodarcze, które zainwestują co najmniej 200 tysięcy zł na terenie gminy Lisia Góra, będą zwolnione z podatku od nieruchomości przez okres trzech lat. Wystarczy uruchomić w gminie produkcję i stworzyć tu nowe miejsca pracy. Jedynym warunkiem stawianym przez władze samorządowe jest obowiązek proekologicznej działalności, nieuciążliwej dla mieszkańców i środowiska. Okolice Lisiej Góry obfitują bowiem w tereny rekreacyjne i parki krajobrazowe.

— Naszym atutem jest dobrze rozwinięta infrastruktura. Gmina jest całkowicie zgazyfikowana i skanalizowana. Ma także wodociągi. Przez jej teren przebiega droga krajowa 73. Planowany zjazd z autostrady A4 Tarnów-Kraków również znajdzie się na obszarze gminy. Myślę, że bliskość strefy bezcłowej w Mielcu także decyduje o atrakcyjności naszej miejscowości — mówi Stanisław Wolak, wójt gminy Lisia Góra.

Władze gminne liczą na krajowych i zagranicznych inwestorów, nie tylko z branży przetwórstwa plastiku, choć ten przemysł ma być wiodący. Obecnie w Lisiej Górze intensywnie rozwijana jest prawie wyłącznie produkcja spożywcza. Lokalizacja gminy w odległości 8 km od Tarnowa pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów z bazą noclegową i gastronomiczną.

Z ofertą do Lipska

Podtarnowskie miasta i gminy zainteresowane włączeniem się w struktury Plastkowej Doliny, na podjęcie decyzji mają czas do końca marca.

— Gminy byłego województwa tarnowskiego będą zgłaszać akces do spółki akcyjnej Tarnowski Klaster Przemysłowy Plastikowa Dolina. Zakłada się, że do samorządów należeć będzie 51 proc. kapitału spółki. Reszta udziałów przypadnie firmom komercyjnym i instytucjom. Dotychczas zgłosiło swój akces miasto Tarnów i kilkanaście okolicznych gmin. Spółka powinna powstać już w marcu. Na ten krok czekają inwestorzy m.in. z USA, Japonii, Belgii i Niemiec — informuje Tomasz Gut, inspektor w biurze promocji miasta w Urzędzie Miejskim w Tarnowie.

Oprócz aportów w postaci gruntów i budynków, samorządy wniosą do spółki także wkład kapitałowy — minimum 0,5 zł od jednego mieszkańca. Te pieniądze pochodzić będą z gminnych budżetów.

— Reprezentanci samorządów lokalnych i przedsiębiorstw — tarnowskich Azotów i Zakładów Mechanicznych — pojadą w marcu do Lipska na targi KUNTECŐ98. Jest to branżowa część Międzynarodowych Targów Lipskich. Otrzymaliśmy zaproszenie od organizatorów, których bardzo zainteresował pomysł Plastikowej Doliny. W programie imprezy przewidziano prezentację naszego projektu. W Lipsku odbędą się również konkretne rozmowy z potencjalnymi inwestorami — twierdzi Tomasz Gut.

Karolina Guzińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Guzińska Karolina

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Lisia Góra wejdzie do Plastikowej Doliny