Lista Alertów mniej potrzebna

opublikowano: 13-10-2019, 22:00

Nie 50 groszy, ale 10 groszy będzie wynosić bariera, której nieprzekroczenie przez średni kurs w ostatnim kwartale będzie skutkować zakwalifikowaniem na Listę Alertów, zdecydowała GPW.

Nowe kroki notowań pozytywnie wpłynęły na zmienność kursów i efektywność wyceny spółek groszowych, dlatego nie ma potrzeby karania większości z nich na Liście Alertów — uznano na Giełdzie Papierów Wartościowych i zdecydowano się zmienić zasady kwalifikacji do tego segmentu.

Próg groszowości obniżony został do 10 z 50 groszy, co spowoduje, że lista z dużym prawdopodobieństwem mocno schudnie — z kilkudziesięciu do kilku emitentów. Kwalifikacji do Strefy Niższej Płynności podlegać będą natomiast akcje spółek, których obrót charakteryzuje się niskim poziomem płynności, tzn. gdy na więcej niż połowie sesji giełdowych w ostatnim kwartale przed dniem okresowej weryfikacji liczba transakcji akcjami danej spółki będzie niższa niż pięć transakcji na sesję.

Nowe zasady zaczną obowiązywać od okresowej weryfikacji spółek, która zostanie przeprowadzona na koniec I kw. 2020 r. Jak zaznaczono, emitent akcji, których obrót charakteryzuje się niskim poziomem płynności, nadal będzie mógł przystąpić do Programu Wspierania Płynności. W wyniku ostatniej kwalifikacji, która odbyła się 26 września 2019 r., na Liście Alertów znajdują się akcje 38 emitentów. Do Strefy Niższej Płynności zakwalifikowane zostały akcje 63 emitentów, a w Programie Wspierania Płynności uczestniczy 157 spółek, czyli co trzecia notowana.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu