Listy i sprostowania

Dariusz Pawelec
opublikowano: 14-05-1999, 00:00

DO REDAKCJI

W związku z publikacją artykułu w „Pulsie Biznesu” nr 84 ,,Fundusz Górnośląski chce wejść w komputery”, podpisanego przez Marię Trepińską, występuję o sprostowanie podanych w tekście wiadomości.

W szczególności chciałbym podkreślić, że autorka tekstu naruszyła art. 6.1, 12.1 oraz 14.1 prawa prasowego.

Wiadomości nieprawdziwe i nieścisłe podawane są w tekście począwszy od tytułu: ,,FG chce wejść w komputery”.

1. Żadna inwestycja w firmę z branży komputerowej nie jest w chwili obecnej rozpatrywana przez właściwe organy spółki.

2. Kolejna nieprawda pojawiła się w podtytule: ,,FG ograniczy obecność na giełdzie”. Zważywszy, że w roku 1998 portfel akcji FG nie przekraczał 10 proc. średniej wartości aktywów zarządzanych przez Departament Inwestycji na Rynkach Finansowych FG, nie jest w ogóle rozpatrywana decyzja o zmniejszeniu tego zaangażowania, a wręcz przeciwnie.

3. FG z całą pewnością nie ,,gra ostro na giełdzie”, inwestuje natomiast, w zakresie, o którym była już mowa, w akcje firm wybranych — zgodnie z własną strategią — sektorów.

4. Co do ,,życia z odsetek od lokat bankowych i obligacji”, trudno je sobie wyobrazić w sytuacji, gdy udział lokat, dokonywanych zresztą na bardzo krótkie okresy w celu zebrania na dany dzień środków na określone większe inwestycje, stanowił w 1998 roku 6,6 proc. średniej wartości portfela. Na dzień 31.03.99 wynosił natomiast 0 proc. Co do obligacji, zdecydowanie lepsze okazały się w ich przypadku zyski kapitałowe niż odsetki, co zresztą pozwoliło wygenerować funduszowi stopę zwrotu z portfela instrumentów dłużnych w wysokości 35,49 proc.

5. Nie autoryzowana, choć publikowana jako dosłowny cytat, wypowiedź prezesa FG: ,,Fundusz otrzymał w sumie 100 mln zł” jest o tyle nieścisła, że nikt tych pieniędzy ,,nie otrzymał”. Za 100 mln 100 tys. zł Skarb Państwa objął w FG akcje serii A, opłacając je gotówką.

6. Nie jest prawdą, że ,,fundusz nie korzystał z usług PM Elimar, w którym ma 51 proc. akcji, a realizował zlecenia za pośrednictwem ING Barings”. FG korzystał i korzysta nadal z usług PM Elimar. Podobnie rzecz się ma zresztą i z ING Barings, ale fundusz korzysta również — i wydaje się to chyba zupełnie naturalne — z usług wielu innych instytucji finansowych, niż wymienione w tekście.

7. Red. Trepińska pisze, że ,,FG jest akcjonariuszem 21 spółek. Nie wiadomo jednak, jaka jest kondycja finansowa poszczególnych firm, gdyż fundusz nie podaje ich wyników”. Otóż bilanse spółek prawa handlowego znajdują się w sądzie rejestrowym, a co do spółek z udziałem FG, to można o nich przeczytać również w bilansie skonsolidowanym, który publikujemy w ,,Monitorze SiG”.

8. Wymieniony w tekście „BDM nie przejmie Elimaru” jako przewodniczący RN funduszu pan Aleksander Ćwik nie tylko nie jest przewodniczącym, ale również nie jest i nie był nigdy członkiem tejże rady.

Dariusz Pawelec

dyrektor FG

Odpowiedź autorki w następnym wydaniu PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Pawelec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Listy i sprostowania