Litewski Novaturas zebrał 92,9 mln zł

opublikowano: 11-03-2018, 22:00

Akcjonariusze litewskiego operatora turystycznego chcieli sprzedać akcje za nawet 290 mln zł, ale zadowolili się mniejszą sumą.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Inwestorzy indywidualni dopisali, ale instytucjonalni — niekoniecznie. Akcjonariusze Novaturasu, szykującego się do równoległego debiutu na giełdach w Warszawie i Wilnie największego operatora turystycznego w krajach bałtyckich, w ofercie publicznej sprzedali mniej akcji, niż początkowo planowali. Cena także była wyraźnie niższa od maksymalnej. Została ustalona na 10,5 EUR za akcję, czyli 44,13 zł. W ofercie sprzedane zostanie 27 proc. walorów spółki, czyli 2,1 mln akcji. Sprzedającymi są fundusz Enterprise Investors oraz dwóch mniejszościowych akcjonariuszy operatora. Apetyt był wyraźnie większy. Podczas prezentacji dla inwestorów zapowiadano, że w ofercie sprzedanych zostanie minimum 50, a maksimum 66 proc. akcji, przy maksymalnej cenie wynoszącej 13,5 EUR (56,11 zł). W efekcie wartość oferty sięgnęła 92,9 mln zł, a oczekiwano ponad 200 mln zł.

— Jest to pierwsza znacząca oferta publiczna akcji na Litwie od 2010 r. Jednocześnie, to pierwsze IPO oferowane inwestorom na trzech rynkach, z notowaniami w Warszawie i Wilnie. Przeprowadziliśmy transakcję przy dość napiętej sytuacji na lokalnych i międzynarodowych rynkach kapitałowych. Traktujemy nasz debiut jako początek długookresowej współpracy z lokalnymi i zagranicznymi inwestorami — mówi Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturasu.

5,8 proc. oferowanych akcji trafiło do inwestorów indywidualnych, których zapisy zredukowano o około 40 proc. Przewidywany termin debiutu to 21 marca. Novaturas starał się przyciągnąć inwestorów zapowiedziami wysokich i regularnych dywidend. Litewska spółka w ubiegłym roku miała 141,1 mln EUR przychodów ze sprzedaży (około 600 mln zł) i 8,15 mln EUR zysku na poziomie netto (34,6 mln zł). W planach spółki jest wypłata dywidendy zaliczkowej w wysokości 6 mln EUR po pierwszym półroczu 2018 r. — W kolejnych latach na dywidendę ma iść 70-80 proc. zysku netto — deklarował Tomas Staškūnas, dyrektor finansowy Novaturasu. © Ⓟ

44 proc. Za tyle zagranicznych wycieczek lotniczych z krajów bałtyckich odpowiada Novaturas.

39 proc. Taka była dynamika przychodów spółki w 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu