Litwa nie wyklucza blokowania rozmów UE-Rosja

opublikowano: 23-02-2007, 18:01

Litwa może się przyłączyć do Polski w blokowaniu rozmów między Unią Europejską a Rosją jeśli nie zostaną przywrócone rosyjskie dostawy ropy naftowej do rafinerii w Możejkach.

Litwa może się przyłączyć do Polski w blokowaniu rozmów między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy, jeśli nie zostaną przywrócone rosyjskie dostawy ropy naftowej do rafinerii w Możejkach - ostrzegł w piątek litewski wiceminister spraw zagranicznych Zygimantas Pavilionis.

Pod koniec lipca 2006 roku Rosjanie powiadomili o awarii rurociągu "Przyjaźń" na odcinku Uniecza-Połock. W wyniku awarii rosyjski Transnieft zawiesił w sierpniu ubiegłego roku dostawy ropy do rafinerii w Możejkach na Litwie. Możejki muszą sprowadzać ropę drogą morską przez terminal portowy w odległej o 90 km Butyndze.

Od 15 grudnia 2006 roku właścicielem rafinerii w Możejkach jest PKN Orlen.

Reuters pisze, powołując się na analityków, że być może Moskwa chce w ten sposób doprowadzić do deprecjacji Możejek i skłonić polski PKN Orlen do wycofania się z tej rafinerii.

W piątek litewski wiceminister zarzucił Rosji bez ogródek, że zamknęła rurociąg z przyczyn politycznych. "Wyciek można usunąć w ciągu kilku tygodni, a minęło już osiem miesięcy i nic się nie dzieje. To jest akt polityczny" - oświadczył.

"Chcielibyśmy, żeby ta kwestia (dostawy ropy do Możejek) została przedyskutowana na wiosennej Radzie Europejskiej (spotkaniu przywódców UE, 8-9 marca)" - powiedział Pavilionis zagranicznym dziennikarzom.

"Uważamy, że UE powinna wpłynąć na ten proces. Zwróciliśmy się w tej sprawie do prezydencji (UE), ale nic się nie stało" - dodał litewski wiceminister i ostrzegł, że jeśli Unia nie wywrze na Moskwę presji w sprawie dostaw ropy, może dojść do "blokowania mandatu na rozmowy z Rosją".

"Możemy stać się drugą Polską" - powiedział Pavilionis, nawiązując do działań Warszawy w związku z rosyjskim zakazem importu polskiego mięsa.

Polski resort gospodarki poproszony o komentarz do słów wiceministra Zygimantasa Pavilionisa, poinformował, że Polska jest "żywotnie zainteresowana odblokowaniem dostaw ropy do rafinerii w Możejkach i będzie popierać wszystkie +rozsądne+ działania w tym kierunku".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Litwa nie wyklucza blokowania rozmów UE-Rosja