Litwin wykorzysta polskie słońce

Jeden z najbogatszych Litwinów chce zainwestować 45 mln EUR w energię ze słońca w Polsce i mieć 12 proc. rynku.

O planach Kestutisa Martinkenasa napisała litewska agencja Leta/BNS. Należący do najbogatszych na Litwie biznesmen, znany przede wszystkim w sektorze samochodowym i nieruchomości, rozwija energetyczne ramię swojej firmy Modus Group, czyli Modus Energija. Według Leta/BNS, Modus Energija chce zainwestować 45 mln EUR w rozwój fotowoltaiki w Polsce. Za te pieniądze przejmie projekty o łącznej mocy około 50 MW, co miałoby jej dać 12-procentowy udział w polskim rynku fotowoltaiki.

Ruslan Sklepovic, prezes Modus Energia
Zobacz więcej

Ruslan Sklepovic, prezes Modus Energia Fot. Vladimiras Ivanovas_

— To zgodne z naszą strategią, która zakłada umocnienie pozycji w sektorze energii słonecznej. Będziemy budować i zarządzać farmami słonecznymi — mówi Ruslan Sklepovic, prezes Modus Energija, cytowany przez agencję. Ze strony internetowej Modus Energija wynika, że firma inwestuje już w fotowoltaikę na Litwie, Łotwie, Białorusi i w Hiszpanii. Łączna moc jej projektów to ponad 20 MW. Modus Energija nie odpowiedziała nam wczoraj na dodatkowe pytania. Udało nam się ustalić, że słoneczny biznes prowadzi w Polsce pod szyldem Modus Sun, a ze strony internetowej tej firmy wynika, że oferuje panele słoneczne do montowania na budynkach.

Plan dojścia do 50 MW łącznej mocy robi w polskich realiach wrażenie, bo branża jest w powijakach. Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, w całym kraju działają dziś panele o łącznej mocy 200 MW. Na podstawie pierwszych aukcji OZE, z końca grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r., można zaś szacować, że w ciągu 1-2 lat powstanie dodatkowo 400 MW, przy czym łączną wartość tych inwestycji Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje na 2 mld zł. Jako że inwestorzy, którzy wygrali aukcje, szukają często inwestora, można spekulować na temat zainteresowania Modus Energija takimi projektami. Zwycięzcami aukcji jest 298 firm z pojedynczymi projektami lub pakietami projektów. W Polsce Modus Group zainwestowała m.in. w Unipark, zarządzający m.in. parkingiem przy warszawskim lotnisku Chopina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Litwin wykorzysta polskie słońce