Litwini wąchają Stokrotkę

opublikowano: 07-11-2017, 12:21
aktualizacja: 07-11-2017, 12:22

Litewska grupa Maxima negocjuje warunki współpracy i potencjalną inwestycję z giełdową Emperią, właścicielem sieci marketów Stokrotka.

Litwini lubią spółki z Lublina. W 2011 r. grupa Maxima, która jest największym graczem na rynku handlowym w krajach bałtyckich, kupiła niewielką lubelską sieć marketów Aldik. Teraz nabrała apetytu na najsilniejszą sieć handlową, wywodzącą się z Lubelszczyzny. W tym tygodniu litewska grupa rozpoczęła negocjacje z Emperią, która ma blisko 400 sklepów w całym kraju, działających pod szyldem Stokrotka.

Zobacz więcej

Vadimiras Ivanovas_verslo zinios

"Zarząd spółki informuje o podjęciu w dniu 6 listopada 2017 r. decyzji o rozpoczęciu negocjacji z Maxima Grupė UAB jako potencjalnym inwestorem w ramach procesu pozyskania inwestora strategicznego dla wsparcia rozwoju spółki. Rozpoczęcie negocjacji z inwestorem jest konsekwencją zainicjowanego w dniu 9 maja 2017 r. procesu pozyskiwania inwestora dla wsparcia dynamicznego rozwoju spółki(...). Rozpoczęcie negocjacji nie oznacza, że zakończą się one ustaleniem ostatecznych warunków współpracy. W ocenie zarządu rozstrzygnięcie negocjacji powinno nastąpić w IV kwartale 2017 r." - podała Emperia w komunikacie.

O sprawie jako pierwszy poinformował we wtorek "Parkiet".

Emperia, która oprócz sklepów ma też segment nieruchomościowy i detaliczny, w pierwszym półroczu miała 1,23 mld zł przychodów (o 5,1 proc. więcej niż rok wcześniej) i 22,2 mln zł zysku netto (wzrost o 21 proc.). Należąca do Maximy polska sieć Aldik jest znacznie mniejsza - ma 30 sklepów, osiągających około 200 mln zł przychodów rocznie. Cała Maxima ma 552 sklepy, których ubiegłoroczne przychody wyniosły 2,7 mld EUR, czyli ponad 11 mld zł. Grupa zanotowała przy tym 32,8 mln EUR czystego zysku (około 140 mln zł). Jest częścią holdingu Vilniaus Prekyba, który w Polsce jest też aktywny na rynku farmaceutycznym - należy do niego sieć Euro-Apteka.

W reakcji na informacje o negocjacjach z Litwinami kurs Emperii wew wtorek rośnie o ponad 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Litwini wąchają Stokrotkę