LM: projekty dla Rafinerii Gdańskiej

PAP
opublikowano: 23-04-2003, 00:00

W ramach umowy offsetowej, związanej z kupnem przez Polskę samolotów wielozadaniowych F-16 dla polskiej armii, Lockheed Martin przekaże Rafinerii Gdańskiej (RG) cztery technologie.

Amerykanie zobowiązali się do zainwestowania w instalację do wykorzystania ciężkich pozostałości przerobu ropy naftowej.

Za projekt zgazowania ciężkich pozostałości ropnych (IGCC) i łagodny hydrokraking (MHC) będzie odpowiedzialny Shell, z kolei odasfaltowaniem rozpuszczalnikowym (ROSE) zajmie się Kellogg. W projekcie przewidziano też udział innych inwestorów.

— Realizacją projektów offsetowych zajmie się spółka Lotos Ekoenergia, która została powołana w lipcu ubiegłego roku przez RG. Kapitał zakładowy tej spółki będzie zwiększony, a część udziałów zostanie objęta przez firmy, które przekażą gdańskiej spółce nowe technologie — poinformował Maciej Gierej, prezes Nafty Polskiej, która posiada 75 proc. akcji RG

Zdaniem zarządu Rafinerii oferta zaproponowana przez Lockheed Martin jest dla spółki bardzo korzystna. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia marża rafineryjna brutto, czyli marża na przerobie ropy, w gdańskiej spółce wrosnąć ma z ok. 117 mln USD rocznie do ok. 279 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / LM: projekty dla Rafinerii Gdańskiej