Czytasz dzięki

Łódź ma sprytne lampy

opublikowano: 26-05-2014, 00:00

Atos, Swarco, Orange i Vedia połączyły siły przy projekcie, dzięki któremu miasta naprawdę mogą być inteligentne.

Lampy, którymi pracownik urzędu miasta steruje przez komórkę? Lampy, które zgłaszają odpowiednim służbom wypadek albo pożar? W Łodzi przy ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r. trwa pilotaż inteligentnego systemu oświetlenia. W projekt zaangażowali się giganci: Atos IT Services, Orange i Swarco Traffic, austriacki producent oświetlenia. Jest tu jeszcze mały polski partner — Vedia, producent tabletów i e-czytników z fabryką w Chinach. Spółka staje na drugiej nodze. Jej inżynierowie opracowali technologię w ramach projektu dofinansowanego przez NCBiR. Vedia jest dostawcą urządzeń, które montuje na swoich lampach Swarco Traffic.

— Na razie lampy ledowe są sterowane z centrum zarządzania oraz przez urządzenia mobilne. Mają też funkcję, która pozwala miastu praktycznie zarządzać oświetleniem ulicznym niezależnie od dostawcy prądu. Testujemy kolejne funkcje — mówi Witold Wilmański, prezes Swarco Traffic Polska. Łódź jest, zdaniem partnerów przedsięwzięcia, pierwszym polskim miastem, które intensywnie wdraża ideę Smart City.

— Miasta w Polsce są w trakcie wymiany oświetlenia starego typu na energooszczędne i dużo bardziej wydajne oprawy ledowe. Pozwala to zaoszczędzić około 60 proc. energii. Zastosowanie inteligentnego systemu sterowania natężeniem światła pozwala zmniejszyć zużycie nawet o dodatkowe 30 proc. Można lampy wyposażyć w coś, o czym jeszcze dziś nikt nie myśli — dodatkowe funkcjonalności, w tym zbieranie informacji z ulic i ich natychmiastowe przetwarzanie oraz udostępnianie odpowiednim służbom — wyjaśnia Dariusz Kwiatkowski, wiceprezes Vedii. Partnerzy liczą, że pilotaż się powiedzie i poszerzy na całą Polskę. — Gdy pojawiły się samochody, niektórzy uważali, że to moda, która minie. Tak samo jest z inteligentnym oświetleniem. To konieczność. Innej drogi nie ma — uważa Artur Łaszcz z Atos IT Services.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane