Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

opublikowano: 21-02-2017, 10:18
aktualizacja: 21-02-2017, 10:21

Polskie miasto jest piąte pod względem korków na świecie. W Europie nikt z nim się nie równa – wynika z raportu firmy TomTom.

Holenderski producent nawigacji samochodowych po raz kolejny opublikował raport na temat najbardziej zakorkowanych miast na świecie. W globalnej czołówce znalazła się Łódź, która w tym mało chlubnym zestawieniu zajęła piąte miejsce. Wyprzedziało ją Mexico City, Bangkok, Jakarta oraz Chongqing. Jak widać Łódź jest jednocześnie najbardziej zakorkowanym miastem na Starym Kontynencie. 

Kierowcy z Łodzi mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 51 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 88 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że spędzają w podróży dodatkowe 178 godzin w skali roku. Złagodzenie zatłoczenia dróg zaobserwowano natomiast w Warszawie. 

W krajowym rankingu na drugim miejscu uplasował się Lublin (40 proc.), następnie Kraków (38 proc.), Warszawa (37 proc.) i Wrocław (35 proc.). Razem z Łodzią, stanowią piątkę najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Mniejszy poziom zakorkowania w stosunku do zestawienia z 2016 r., odnotowano tylko w trzech aglomeracjach - Łodzi, Warszawie i Szczecinie. Sytuacja nie uległa zmianie we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Większe zatłoczenie zarejestrowano natomiast w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach.

Mexico City po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu. Kierowcy w stolicy Meksyku mogą oczekiwać wydłużenia czasu podróży średnio o 66 proc. (7 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem), a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 101% w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów. Oznacza to, że kierowcy w Mexico City spędzają w podróży dodatkowe 227 godzin w skali roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Łódź najbardziej zakorkowanym miastem w Europie