Łódź uparła się na EXPO

AR
opublikowano: 21-03-2018, 12:00
aktualizacja: 21-03-2018, 12:22

Mała Wystawa Światowa w 2022 r. nie odbędzie się w Łodzi, ale miasto postarało się o inne EXPO - będzie gospodarzem tzw. Horticultural Expo w 2024 r, międzynarodwej imprezy poświęconej kształtowaniu zieleni miejskiej.

– Ludzie mamy to! – napisała w środę na Twitterze Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Łódź przegrała z Buenos Aires jako kandydatka do organizacji Wysatwy Światowej, na której dorobek kulturalny i techniczny prezentują wybrane kraje świata, Ale będzie gospodarzem tzw. "zielonego EXPO". Szacuje się, że imprezę odwiedzi 4 mln ludzi.
Wyświetl galerię [1/2]

Łódź przegrała z Buenos Aires jako kandydatka do organizacji Wysatwy Światowej, na której dorobek kulturalny i techniczny prezentują wybrane kraje świata, Ale będzie gospodarzem tzw. "zielonego EXPO". Szacuje się, że imprezę odwiedzi 4 mln ludzi. Fot. Facebook

Członkowie International Association of Horticultural Producers (AIPH) zdecydowali, że tzw. Horticultural Expo w 2024 r. (nazywane "zielonym EXPO") odbędzie się w polskim mieście. Łódź zgłosiła swoją kandydaturę w lutym, po tym, jak nie udało jej się wygrać konkursu na organizację małego EXPO w 2022 r. (zorganizuje je Buenos Aires).

W poprzedniej walce miasto wspierał rząd oraz państwowe spółki, które promowały ideę organizacji w Łodzi tzw. małej Wystawy Światowej w 2022 r. Zagraniczną kampanię promocyjną i inne, związane z tym działania, miasto zleciło dwóm globalym spółkom doradczym - KPMG i PwC, za co zapłaciło ponad 13 mln zł. W kampanii wzięły też udział znane osoby, np. architekt Daniel Liebesind i koszykarz Marcin Gortat. Łącznie na działania związane z kandydaturą Łodzi do organizacji EXPO 2022 samorząd i rząd wydały 27 mln zł 

- Szanowni Państwo, obiecałam i dotrzymałam słowa. Mamy EXPO dla Łodzi! – mówi Hanna Zdanowska. Dalsze dszczegóły ratusz zdradzi później, jednak już wiadomo, że "zielone EXPO" za sześć lat odbędzie się w Łodzi. 

Prawa do organizacji wystawy Horticultural Expo, podobnie jak cyklicznych, dużych wystaw światowych (EXPO), których tradycja sięga lat 30. XX w. (odbywają się co pięć lat), są przyznawane przez Bureau International des Expositions (Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych). Loklaizację wybiera AIPH. Inne podobne imprezy to: Specialised Expos (nazywane małymi EXPO, małymi Wystawami Światowymi albo tematycznymi EXPO; właśnie o nie ubiegała się Łódź) i Triennale di Milano. 

Łódź ma już koncepcję organizacji zielonego EXPO. Planowana liczba odwiedzających to ponad 4 miliony osób. Urząd miasta informuje, że w w centrum powstanie Centralny Park Miejski - "ogród, który będzie służył różnym miejskim relacjom i tworzył niezwykłą temperaturę miasta". Połączy on trzy rozbudowane parki: 3 Maja, Boden-Powella oraz teren przylegający do CKD. W innych łódzkich zieleńcach na czas wystawy utworzone zostaną pawilony i ogrody tematyczne, które po jej zakończeniu jeszcze przez wiele lat mają służyć mieszkańcom.

Wystawa przebiegać będzie pod hasłem "Nature of the City - Natura Miasta", które wyraża idę miasta jako miejsca do życia, pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji w przyjemnym otoczeniu. Tematyka dotyczy nie tylko rewitalizacji, ale także zagadnieniom kształtowania krajobrazu oraz wykorzystania potencjału zieleni w miastach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Łódź uparła się na EXPO