Łódź zainwestuje w filmy 1,2 mln zł

opublikowano: 23-11-2016, 16:36

W tym roku miasto przekaże swoją dotację na Łódzki Fundusz Filmowy na innych zasadach nić dotychczas.

Do 22 grudnia filmowcy mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie swoich projektów z Łódzkiego Funduszu Filmowego. O pieniądze mogą ubiegać się producenci filmów dokumentalnych, animowanych oraz fabularnych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 1,2 mln zł.

Jak przypomina Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu Łódzki Fundusz Filmowy jest pierwszym regionalnym funduszem filmowym w Polsce. Działa od 2007 roku, a w jego ramach dofinansowano 58 produkcji na łączną kwotę 8 mln zł.

Z pieniędzy przekazanych przez miasto ŁFF wsparł m.in.: zdobywczynię Oscara "Idę" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland, "Powidoki" - ostatni film w reż. Andrzeja Wajdy, "Obywatela" w reż. Jerzego Stuhra, "Miasto 44" w reż. Jana Komasy, "Sąsiady" w reż. Grzegorza Królikiewicza, animacje realizowane przez Se-Ma-For, Anima-Pol i WJTeam, czy filmy dokumentalne Roberta Glińskiego "Ślady" i "Kontrapunkt" Andrzeja Papuzińskiego.

Baranowska zwraca uwagę, że od tego roku Fundusz działa w strukturach instytucji EC1 Łódź-Miasto Kultury w Łodzi na zasadach koprodukcyjnych.

"Oznacza to, że instytucja ma większy wpływ na przebieg produkcji filmowej, promocję i dystrybucję filmu oraz udział w przyszłych zyskach z eksploatacji w kinach, telewizji i na nośnikach cyfrowych takich jak DVD i Blu-ray" - wyjaśnia.

Z kolei korzyścią dla producentów jest możliwość wcześniejszego otrzymania pieniędzy, ponieważ część wkładu koprodukcyjnego wypłacana jest bezpośrednio po podpisaniu umowy.

Od tego roku - aby ubiegać się o dofinansowanie - nie trzeba już spełniać dawnego wymogu realizacji co najmniej jednego dnia zdjęciowego na terenie Łodzi. Teraz o wkład koprodukcyjny mogą ubiegać się również producenci filmów, którzy zdecydują się na zainwestowanie pieniędzy wyłącznie w proces postprodukcyjny w Łodzi i regionie.

Lista podmiotów specjalizujących się w postprodukcji na terenie Łodzi, a także wniosek aplikacyjny, regulamin oraz wszystkie inne dokumenty są dostępne na stronie www.lodzfilmcommission.pl w dziale Łódzki Fundusz Filmowy. Organizatorzy przewidują, że Łódzki Fundusz Filmowy zostanie rozstrzygnięty na początku drugiego kwartału 2017 r.

Dokumenty można składać w EC1 Łódź-Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3 do 22 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu