Czytasz dzięki

Łódź znowu pod prąd

opublikowano: 13-06-2016, 22:00

Ceny nieruchomości wskazują, że Kraków złapał wiatr w żagle, w stolicy prawie nic się nie zmieniło, a w Łodzi potaniało.

W marcu, kwietniu i maju największe miasta raczej się nie popisały, bo miesięczne zmiany cen w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie nie wynosiły nawet 1 proc., wynika z danych Metrohouse. W samym maju wynik 3,6 proc. zanotowano w Gdyni, ale trzeba zaznaczyć, że po tak krótkim okresie trudno przewidywać jakieś ożywienie, zwłaszcza że w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku mieszkania potaniały ponad 8 proc. W kategorii stabilności cenowej o pierwsze miejsce ścigają się ostatnio Wrocław z Warszawą, bo zarówno zmiana miesięczna, jak i roczna nie dochodzi do 1 proc. — chociaż od marca do maja za mkw. w pierwszym mieście płacono 5,2 tys. zł, a w drugim 7,4 tys. zł. Przeciętne stołeczne mieszkanie ma przy tym 58 mkw., a więc kosztuje 432 tys. zł — czyli najwięcej w tabeli, bo drugie miejsce z kwotą 328 tys. zł zajmuje dopiero Kraków. Na tle obecnej stolicy, w tej historycznej na rynku nieruchomości dzieje się znacznie więcej, bo roczny wzrost wyniósł 1,8 proc., miesięczny 2,7 proc., a średnia cena po raz pierwszy od pół roku przebiła 6 tys. zł za mkw. W stosunku do maja 2015 r. o 2,6 proc. i 3,7 proc. podrożały odpowiednio lokale w Gdańsku i Poznaniu, w których przeciętne mieszkania miały trochę powyżej 58 mkw. Najmniejszymi powierzchniami handlowano w zeszłym miesiącu w Łodzi, gdzie 52 mkw. kosztowały średnio 186 tys. zł, a stawka za mkw. spadła do 3,6 tys. zł — i w stosunku do ubiegłego miesiąca, i do ubiegłego roku, zmiana wyniosła minus 3 proc.

256 tys. zł Tyle kosztuje przeciętne mieszkanie w Gdyni, w której w maju podrożało 3,6 proc., choć i tak jest o ponad 8 proc. taniej niż przed rokiem, wynika z danych Metrohouse i Expandera.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika kosmala

Polecane