Łódzcy bezrobotni nie chcą pracować za grosze - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
22-09-2005, 08:10

Łódzcy bezrobotni nie chcą pracować za niskie pensje. Z kolei pracodawcy powoli orientują się, że minimalne wynagrodzenie  849 zł brutto to nie są pieniądze, za które mogą spodziewać się sumiennej pracy - pisze "Express Ilustrowany".

Łódzcy bezrobotni nie chcą pracować za niskie pensje. Z kolei pracodawcy powoli orientują się, że minimalne wynagrodzenie  849 zł brutto to nie są pieniądze, za które mogą spodziewać się sumiennej pracy - pisze "Express Ilustrowany".

600 zł na rękę nie urządza mnie zupełnie, bo opłacę świadczenia i już nie mam pieniędzy -  powiedział "Expressowi Ilustrowanemu" bezrobotny ze średnim wykształceniem technicznym. Musiałbym dorabiać. Jak dostanę skierowanie z pośredniaka, to modlę się, żeby mnie czasem nie wzięli.

Wielka firma wyspecjalizowana w pakowaniu niemal co miesiąc urządza nabory pracowników, na które przychodzą setki osób. Jednak zatrudnieni rezygnują po kilku tygodniach i trzeba organizować kolejny nabór. Tak będzie z pewnością do chwili, gdy kierownictwo firmy przestanie wierzyć, że fakt legalnego zatrudnienia jest na tyle istotny, że ludzie będą pracować za głodową pensję - zauważa "EI".

Zdarzają się już firmy, gdzie zarabia się 1500 zł nawet za prostą pracę fizyczną - przyznaje "Expressowi Ilustrowanemu"  Michał Baliński z jednej z łódzkich agencji pracy tymczasowej. Tam wiedzą, że wyzysk i oferowanie najniższej dopuszczalnej płacy po prostu się nie opłaca.

Legalną pracą, z powodu płac, nie są zainteresowane szwaczki. Pośredniaki niemal na siłę wysyłają je do pracodawców. Szwaczka zgłasza się do pracy, bo inaczej utraciłaby prawo do zasiłku i status bezrobotnej, ale... robi wszystko żeby tę pracę stracić - przyznaje w rozmowie z "Expressem Ilustrowanym" Zbigniew Guziński, kierownik działu pośrednictwa pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy nr 2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Łódzcy bezrobotni nie chcą pracować za grosze - prasa