Logistyka skręca na wschód

opublikowano: 11-02-2019, 22:00

Jeden główny szlak dystrybucyjny Europy przekształcił się w kilka. Ma w tym udział polski rynek magazynowy.

W odpowiedzi na poszerzenie Unii Europejskiej i pojawienie się nowych autostrad, główny korytarz dystrybucyjny, ciągnący się od krajów Beneluksu przez Nadrenię w Niemczech do północnych Włoch, przekształcił się w kilka korytarzy. Cushman & Wakefield, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, wskazuje na osiem korytarzy logistycznych, które mogą wpłynąć na rozwój logistyki w Europie. Dwa z nich — korytarz środkowoeuropejski i korytarz bałtycki — związane są z polskim rynkiem powierzchni magazynowo-przemysłowych.

Atrakcyjne Pomorze

— Ewolucja korytarzy międzynarodowych oczywiście wpływa na to, co się dzieje w Polsce, ale też zmiany zachodzące w naszym kraju oddziałują na zmianę tych korytarzy. Niskie, w porównaniu do innych europejskich krajów koszty pracy, coraz lepsza infrastruktura i bardzo dobra wydajność polskich pracowników magazynowych powodują, że wiele międzynarodowych firm lokuje u nas swoje wielkopowierzchniowecentra dystrybucyjne, nie tylko mające obsłużyć zapotrzebowanie dla Polski, ale też Europy Zachodniej i Wschodniej — mówi Damian Kołata, ekspert w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych Cushman & Wakefield.

Najpopularniejszym przykładem takich centrów są obiekty zbudowane dla Amazona i Zalando, na przykład w Gardnie, Głuchowie, czy też Kołbaskowie. Prowadzone są z nich wysyłki do wielu europejskich krajów, w których Zalando i Amazon działają — m.in. do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i krajów Beneluksu. Związane ze zmieniającą się dystrybucją główne lokalizacje magazynowe w Polsce również ewoluują. Jeszcze kilka lat temu rynek Polski Centralnej uważany był za najlepsze miejsce pod każdym względem. Dziś lokalizacja częściej zależy od celu, jaki chce osiągnąć najemca.

— Duże natężenie inwestycji obserwujemy dziś w Polsce Zachodniej. Niskie koszty pracy w porównaniu do Niemiec, wyższa wydajność polskich pracowników i krótki czas wymagany na dostawę zamówienia powodują, że tereny przygraniczne z Niemcami są atrakcyjne dla niemieckich firm i część z nich przenosi jakiś fragment operacji logistycznych za swoją wschodnią granicę — twierdzi Damian Kołata.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jakub Dudkiewicz, doradca w dziale powierzchni magazynowych i produkcyjnych firmy doradczej Cresa Polska, wskazuje na rosnącą atrakcyjność Pomorza Zachodniego.

— W 2018 r. przeładunki w portach Szczecina i Świnoujścia wzrosły o 12,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Szczecin przyciąga inwestorów ze Skandynawii i Europy Zachodniej, którzy otwierają tam swoje oddziały — mówi Jakub Dudkiewicz.

Województwo zachodnio- -pomorskie jest również atrakcyjne dla firm, planujących budowę zakładów produkcyjnych. Zdecydowały się na nie między innymi LM Wind Power, Dancoal, Pilkington IGP i Crown Packaging.

Damian Kołata jako kolejną ciekawą lokalizację wskazuje rynek Polski północno-wschodniej (m.in. Olsztynek, gdzie Zalando Lounge otwiera magazyn o powierzchni ponad 100 tys. mkw.). Według niego, północny wschód jest dobrym miejscem dla firm, dla których zamówienie nie musi zostać zrealizowane natychmiast. Kolejne inwestycje powinny się pojawić też w Białymstoku i Lublinie, czyli jeszcze bardziej na wschód. Centralna Polska — ze względu na przecinające się tu trasy z północy na południe i z zachodu na wschód — cały czas pozostaje bardzo atrakcyjnym miejscem dla firm, które chcą mieć dobrze zarządzany i elastyczny łańcuch dostaw na Polskę i zagranicę.

Renesans Śląska

Z kolei w Polsce Południowej — w Krakowie i na Górnym Śląsku — inwestuje wiele polskich firm, którym zależy na ułatwionym transporcie do krajów południowych. Lokalizacja ta oferuje szybkie dostawy do Czech, Słowacji i Węgier. Eksperci firmy doradczej Savills dostrzegają nawet renesans Górnego Śląska na rynku magazynowym — w 2018 r. powstało tam 280 tys. mkw. nowej powierzchni. Cała powierzchnia magazynów w Polsce wynosi obecnie 15 mln mkw., natomiast w budowie jest ponad 2 mln mkw.

15 mln mkw. To całkowita powierzchnia magazynowa w Polsce.

2 mln mkw. Ponad tyle powierzchni magazynowej jest u nas w budowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu