Lokata z certyfikatem

opublikowano: 13-05-2018, 22:00

BGŻ Optima do skorzystania z produktów inwestycyjnych kusi tradycyjną, relatywnie wysokooprocentowaną lokatą.

Lokata z certyfikatem — pod tą niewyszukaną nazwą kryje się propozycja dla tych, którzy przy zawarciu zakładu z bankiem o wynik z certyfikatu strukturyzowanego chcieliby dodać podpórkę w postaci zwykłej lokaty. Jej oprocentowanie to 5 proc. w skali roku, a okres obowiązywania — trzy miesiące. Certyfikaty, które trzeba obowiązkowo kupić (i to za dwukrotnie wyższą kwotę niż depozyt na lokacie), to natomiast — do wyboru — Kapitalna Tarcza II i Optymalne Trio.

Żeby je kupić, trzeba założyć rachunek maklerski w Centrum Inwestycyjnym BGŻOptima. Opłata dystrybucyjna w obu przypadkach to 0,5 proc., jeśli kupujemy do 499 certyfikatów (nominał jednego to 1 tys. zł, ale trzeba się zapisać na co najmniej 10).

Okres inwestycji w Kapitalną Tarczę sięga dwóch lat, a instrumentem bazowym, służącym do wyliczenia ewentualnego zysku, jest indeks Solactive European Deep Value Select 50, odzwierciedlający notowania 50 europejskich blue chipów z różnych branż. Zysk liczony będzie jako średnia arytmetyczna wartości indeksu w czterech dniach obserwacji względem poziomu początkowego. Jeśli stopa zwrotu będzie dodatnia, partycypacja sięgnie 120 proc. Jeśli średnia będzie poniżej poziomu początkowego, ale mimo wszystko powyżej 98 proc. wartości początkowej, i tak będzie się należał zysk (partycypacja 120 proc.). Dopiero w przypadku, gdy średnia będzie poniżej bariery ochrony kapitału, certyfikaty zostaną wykupione po 98 proc. wartości nominalnej (co oznacza 2 proc. straty bez uwzględnienia opłaty dystrybucyjnej).

Optymalne Trio to 3-letnia inwestycja, której wynik zależy od zmiany wartości trzech indeksów (dla sektora wydobywczego, przemysłowego i bankowego). Warunki są dość złożone, bo m.in. możliwy jest wcześniejszy, automatyczny wykup certyfikatów, a ochrona kapitału jest warunkowa (spadek żadnego z indeksów nie może być większy niż 40 proc. wartości początkowej, by utrzymać ochronę, w skrajnym przypadku można więc stracić cały kapitał).

Subskrypcja potrwa do 25 maja, a przy lekturze warunków warto spojrzeć na punkt mówiący o konieczności samodzielnego rozliczenia podatku od zysków z certyfikatów.

5 proc. To oprocentowanie 3-miesięcznej lokaty, którą można założyć, jeśli dodatkowo obejmiemy któryś z dwóch proponowanych certyfikatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy