Lokatorzy wygrywają z lokatami

opublikowano: 21-09-2017, 22:00

Na wynajmie mieszkania w największych miastach można zarobić średnio 5,2 proc. rocznie. Tymczasem depozyty przynoszą straty.

Największą roczną rentowność netto mają lokale na wynajem w Gdańsku — 6,53 proc. i Katowicach — 5,98 proc., a najmniejszą w Kielcach — 3,76 proc. i Poznaniu — 4,12 proc. — wynika z analizy Home Brokera i Domiporta.pl.

MAGNES NA INWESTORÓW:
MAGNES NA INWESTORÓW:
Największym rynkiem najmu jest Warszawa, gdzie w nieruchomości inwestują osoby fizyczne i fundusze. Najwyższe są tu także ceny. Maciej Górka z Domiporta.pl informuje, że za metr mieszkania w stolicy trzeba zapłacić średnio 7,3 tys. zł.
[FOT. ARC ]

— Nie znaczy to oczywiście, że w tych ostatnich miastach nie ma szans na zyskowną inwestycję. Kupiona za dobrą stawkę nieruchomość może także i tu przynieść 7 czy 8 proc. zysku rocznie — zaznacza Maciej Górka z Domiporta.pl.

Według analizy Mzuri Investments mieszkanie pod wynajem najtaniej kupimy w Katowicach i Łodzi — nawetza 70 tys. zł. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie ceny zaczynają się od 180 tys. zł. Co ciekawe, jeszcze trzy lata temu w Katowicach można było nabyć niewielki lokal za 40 tys. zł, a w stolicy za 125 tys. zł. Analitycy Mzuri tłumaczą, że gwałtowny wzrost cen wynika z tego, że rośnie odsetek Polaków wynajmujących mieszkania i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

— Szacujemy, że w 2017 r. w liczba najemców wzrośnie o kolejne 200 tys. osób. Poza tym, coraz więcej Polaków, uznaje ten trend za okazję inwestycyjną i kupuje mieszkania, które następnie przekaże w użytkowanie lokatorom — mówi Artur Kaźmierczak, prezes Mzuri Investments. Prezes zwraca uwagę, że coraz popularniejszy staje się zakup mieszkań wielopokojowych i ich wynajem „na pokoje”.

Takie inwestycje sprawdzą się przede wszystkim w największych ośrodkach akademickich, jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, gdzie wynajem pokoju jest znacznie tańszy od wynajęcia kawalerki. — Zwrot z tego typu inwestycji będzie wyższy o 1-1,5 pkt. proc. w porównaniu do mieszkań jedno— i dwupokojowych — dodaje Artur Kaźmierczak.

Najniższe w historii stopy procentowe nie zachęcają do odkładania oszczędności na lokatach i w obligacjach skarbowych. Choć są to bezpieczne sposoby na pomnażanie kapitału, ich efektywność jest bardzo niska. Wiele z lokat dostępnych w bankach nie pokrywa nawet inflacji. Jak wynika z obliczeń Open Finance, po uwzględnieniu inflacji i podatku, przeciętna roczna lokata przynosi dziś 1 proc. straty rocznie, podczas gdy kilka lat temu były to jeszcze prawie 4 proc. na plusie. Część pieniędzy wycofanych z depozytów trafia właśnie na rynek nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane