Lokum Deweloper poza trendem

opublikowano: 28-08-2019, 22:00

Zysk w górę, sprzedaż ostro w dół — to bilans pierwszych sześciu miesięcy wrocławskiego dewelopera.

Firma Lokum Deweloper może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi półrocza — przychody wyniosły 193,2 mln zł wobec 13,5 mln zł rok temu, a zysk netto 48,9 mln zł wobec 7,6 mln zł straty na koniec czerwca 2018 . Wskaźniki rentowności znalazły się na równie dobrym poziomie: rentowność brutto sprzedaży wyniosła 36,8 proc., a rentowność netto 25,3 proc. Zadowalające wyniki finansowe nie idą jednak w parze ze sprzedażą. Od I kw. 2019 r. deweloper ma niemały problem z podażą mieszkań.

— Nie jesteśmy w trendzie rynkowym. Choć popyt wciąż się utrzymuje, a deweloperzy biją rekordy sprzedaży, w pierwszym półroczu sprzedaliśmy o blisko 70 proc. mieszkań mniej niż w tym samym czasie rok temu. Co oznacza 171 umów na lokale i wobec 531 w 2018 r. — mówi Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Dewelopera.

Wyjaśnia, że źródłem problemu są przedłużające się procedury administracyjne w urzędach.

— Przede wszystkim te związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Pociąga to za sobą znaczące opóźnienia w procesie rozpoczynania nowych inwestycji. Ta sytuacja odbije się negatywnie na naszych przyszłorocznych wynikach finansowych — zapewnia Bartosz Kuźniar.

Deweloper działa na dwóch rynkach — wrocławskim i krakowskim. Nie ukrywa, że dobre wyniki finansowe to rezultat zachowania wysokich marż. Pod koniec czerwca uszczuplona oferta Lokum Deweloper wyniosła 435 mieszkań wobec 928 w analogicznym okresie ubiegłego roku. W realizacji jest obecnie 701, czyli o 65 proc. mniej w stosunku do czerwca 2018 r. Mocną stroną spółki nadal pozostaje bank ziemi.

— Za 31,6 mln zł zakupiliśmy 4,7 ha gruntów dla budowy około 1100 lokali. Nowe tereny to przede wszystkim działki przy ulicach Klimasa i Stoczniowej we Wrocławiu — mówi prezes.

Łącznie w banku ziemi zamrożonych jest blisko 12 tys. mieszkań. Bartosz Kuźniar ma nadzieję na sukcesywne uzyskiwanie pozwoleń na ich budowę.

— Niedawno krakowski projekt Salsa uzyskał pozwolenie — to inwestycja w ponad 300 mieszkań. Do sprzedaży wprowadzimy go jeszcze w tym roku. Przewidujemy, że wiosna 2020 r. będzie obfitować w sprzedaż i uruchamianie nowych projektów — przewiduje prezes Lokum Dewelopera.

11,6 tys. To liczba mieszkań, których wybudowanie umożliwia obecny bank ziemi dewelopera.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu