Londyński gigant wszedł do Polnordu

opublikowano: 15-08-2018, 22:00

Nowy znaczący akcjonariusz giełdowego dewelopera chce mieć wpływ na radę nadzorczą i ma dla niej strategiczny plan

11 września odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzanie Polnordu. Jego zwołania zażądała cypryjska Hanapeta Holdings, która z 5,5-procentowym udziałem w akcjonariacie ujawniła się pod koniec czerwca 2018 r. Jedynym merytorycznym punktem walnego są zmiany w radzie nadzorczej.

Według Henry’ego Gabaya, założyciela grupy Duet, Polnord jest spółką z potencjałem, a strategia jego funduszu private equity zakłada dążenie do stania się strategicznym akcjonariuszem spółek portfelowych.
Zobacz więcej

JASNA DEKLARACJA:

Według Henry’ego Gabaya, założyciela grupy Duet, Polnord jest spółką z potencjałem, a strategia jego funduszu private equity zakłada dążenie do stania się strategicznym akcjonariuszem spółek portfelowych. Fot. ARC

— Prowadzimy rozmowy z innymi znaczącymi akcjonariuszami na temat składu rady nadzorczej, który najlepiej reprezentowałby interes spółki, a więc i wszystkich akcjonariuszy — mówi Henry Gabay, który podpisał się jako pełnomocnik Hanapety pod wnioskiem o zwołanie walnego.

To kluczowa postać w nowej układance w akcjonariacie Polnordu. Karierę zaczynał w Merrill Lynch, potem przeszedł do banku inwestycyjnego Credit Suisse First Boston, gdzie był m.in. szefem sprzedaży instytucjonalnej na rynkach wschodzących. W 2002 r. poszedł na

swoje i założył grupę Duet. Obecnie zarządza ona aktywami przekraczającymi 5 mld EUR. Jej siedziba mieści się w Londynie, ale ma też biura w Nowym Jorku, New Delhi i Akrze, stolicy Ghany. Działa w obszarze funduszy hedgingowych, private equity oraz rynku nieruchomości. W sierpniu 2018 r. przejęła belgijską Merit Capital, działającą w segmencie zarządzania majątkiem. Tym samym wzbogaciła się o biuro w Antwerpii i 2 tys. klientów.

Gotowi na więcej

Również w sierpniu należąca do grupy Duet Private Equity nabyła większościowy pakiet AJEAST Nigeria, do tej pory subsaharyjskiej filii AJE, największego w Ameryce Południowej producenta napojów bezalkoholowych. Wartość inwestycji w założoną w 2015 r. spółkę to 50 mln USD (blisko 190 mln zł). I właśnie Duet Private Equity przez spółkę zależną Hanapeta pojawił się w Polnordzie.

— Strategia inwestycyjna Duet Private Equity zazwyczaj zakłada dążenie do stania się znaczącym, strategicznym akcjonariuszem spółek portfelowych, bo to najbardziej efektywna droga do zapewnienia wzrostu ich wartości dla wszystkich inwestorów. Jeżeli w Polnordzie dojdzie do zmian, które zapewnią realizację najlepszego interesu akcjonariuszy, możemy rozważyć umocnienie pozycji w akcjonariacie — zaznacza Henry Gabay.

Założyciel grupy twierdzi, że Europa Wschodnia jest dla Duet Private Equity kluczowym regionem, a Polska — jako największy rynek w tej części świata — oferuje wiele możliwości inwestycyjnych, w tym w segmencie mieszkaniowym.

— Jesteśmy przekonani o silnej pozycji makroekonomicznej Polski i jej sektora mieszkaniowego. Dostrzegamy istniejącą lukę popytowo-podażową, korzystną sytuację demograficzną i wspierany rekordowo niskim bezrobociem wzrost polskiej gospodarki oraz wynagrodzeń Polaków — tłumaczy Henry Gabay.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jego zdaniem, Polnord jest spółką z dużym potencjałem, która realizując kolejne projekty, jest w stanie efektywnie i szybko wykorzystać pozytywne trendy makroekonomiczne.

— Chcemy optymalnie wykorzystać potencjał i możliwości Polnordu poprzez pełną koncentrację na realizacji projektów mieszkaniowych na kluczowych dla spółki rynkach, zapewniających satysfakcjonujące marże; sprzedaż aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością, umocnienie bilansu spółki i efektywne wykorzystanie jej aktywów w długim terminie. Powyższy scenariusz stanowi dla nas długoterminowy plan strategiczny, który zamierzamy w pełni zrealizować — zapowiada Henry Gabay.

Roszady w akcjonariacie

Polnord jest biznesowym dzieckiem Ryszarda Krazuego z czasów poprzedniej hossy. W końcu 2015 r. doszło w nim jednak do poważnych przetasowań w akcjonariacie. Ze spółki wycofywał się wtedy pogrążony w długach Prokom Investments, wehikuł inwestycyjny Ryszarda Krauzego. PKO Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przejęły za długi 11,6 proc. akcji. Nieco wcześniej Altus TFI odkupiło od Prokomu 9,5 proc. i zażądało zwołania walnego. Odbyło się 30 października 2015 r. i zmieniło pięciu z siedmiu członków rady nadzorczej (trzech wskazało Altus TFI, a po jednym Briarwood Capital Partners i BZ WBK TFI). Zmiany ewidentnie wspierał Prokom, który formalnie wciąż dysponował akcjami przejętymi przez PKO BP i BGK.

W grudniu 2015 r. nowa rada nadzorcza powołała na prezesa Dariusz Krawczyka, który kieruje firmą do dziś, choć akcjonariat istotnie się w tym czasie zmienił. Największe znaczenie ma teraz TFI PZU, które kontroluje 10,2 proc. kapitału i głosów. Jeśli doliczyć do tego PKO BP i BGK, podmioty kontrolowane przez państwo mają 23,7 proc. akcji. Powyżej 5 proc. akcji mają jeszcze OFE Aegon i OFE Nationale-Nederlanden.

W grudniu 2017 r. z niemal 10-procentowym pakietem akcji ujawnił się konkurencyjny Murapol. Wszystkie akcje sprzedał w czerwcu 2018 r. Jedna transakcja opiewała aż na 4,5 proc. kapitału Polnordu. Można domniemywać, że jest to trzon tego, czym obecnie dysponuje Hanapeta Holdings, czyli Duet Private Equity. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Inwestor strategiczny jest potrzebny

MACIEJ WEWIÓRSKI, analityk DM Banku Ochrony Środowiska

Gdy w akcjonariacie Polnordu ujawnił się Murapol, pojawiło się domniemanie, że będzie wchodził na giełdę w drodze odwrotnego przejęcia. Nic takiego się nie stało. Myślę więc, że ujawnienie się w akcjonariacie nowego funduszu niczego nie zmieni. To, że chce mieć kogoś w radzie nadzorczej, to standardowa procedura. Co go mogło skusić w Polnordzie? Niska cena w stosunku do wartości księgowej i rozgrzany, polski rynek mieszkaniowy, a także łatwość, z jaką mógł kupić pakiet bez zbierania akcji na giełdzie. Jednak wielu deweloperów oferuje solidne dywidendy, podczas gdy zyski Polnordu są rachityczne. Zarząd robi dobrą robotę, ale nie jest dobrze, gdy w spółce są sami inwestorzy finansowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy