Los złotego zależy od stóp w USA

Marek Rogalski
opublikowano: 11-10-2007, 00:00

Ubogi w publikacje danych makroekonomicznych tydzień sprawił, że głównym wydarzeniem stała się wtorkowa publikacja zapisków z wrześniowego posiedzenia amerykańskiego zarządu Rezerwy Federalnej. Przypomnijmy, że 18 września jego członkowie — w odpowiedzi na poważne zawirowania na rynku kredytowym i narastający kryzys na rynku nieruchomości — jednogłośnie zdecydowali o obniżeniu stóp procentowych o 50 pkt baz.

Opublikowane zapiski ujawniły, że brak stosownych działań mógłby doprowadzić do wzrostu ryzyka poważniejszego spowolnienia gospodarki. Pokazały jednak też, że część członków wskazuje na utrzymujące się ryzyko inflacyjne, a większość z nich uzależnia kolejne posunięcia od analizy bieżących danych o gospodarce.

Czy zatem dojdzie do kolejnej obniżki w końcu października? W kontekście ostatnich lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy i pojawiających się głosów, że gospodarka może mieć najgorsze za sobą, wydaje się, że do obniżki dojdzie dopiero 11 grudnia br. Nie jest to jednak przesądzone, gdyż rynkom jeszcze daleko do stabilizacji, a kluczowe dane zostaną opublikowane dopiero w drugiej połowie miesiąca. Niemniej, jeżeli rzeczywiście nie dojdzie do obniżki stóp procentowych w końcu października, to będzie to impulsem do umocnienia się dolara w kolejnych tygodniach. Nieznacznie może na tym stracić złoty. Znaczyłoby to, że przestrzeń do dalszego umocnienia się polskiej waluty jest już ograniczona i w perspektywie kilku tygodni importerzy powinni zacząć zastanawiać się nad zabezpieczeniem obecnych poziomów. Do zagrożeń można dodać także możliwość odwleczenia się podwyżki stóp procentowych przez RPP na listopad, a także wybory parlamentarne 21 października. Zawsze istnieje przecież ryzyko, że nowy układ sił w Sejmie nie pozwoli na szybkie wyłonienie rządowej większości.

Marek Rogalski

FIT DM

www.fitdm.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu