LOT chce linię po biurze Thomas Cook

opublikowano: 16-01-2020, 18:09

Niemiecki „Spiegel” podaje, że zakupem linii czarterowych Condor zainteresowane są trzy podmioty: dwóch inwestorów finansowych i polski przewoźnik.

W wyścigu o przejęcie spółki należącej do Thomasa Cooka, biura podróży, które zbankrutowało w ubiegłym roku, jest trzech faworytów: amerykańskich inwestor finansowy Apollo, polski LOT i brytyjska firma inwestycyjna Greybull, podaje niemiecki „Spiegel”. W najbliższych tygodniach chętni muszą złożyć wiążące oferty.

Apollo chce podobno przejąć Condora wspólnie z niemieckimi touroperatorami, którzy obawiają się o zbyt małą liczbę dostępnych miejsc czarterowych. Dzięki inwestycji w linię, zapewniliby sobie do nich pierwszeństwo. W średnim terminie Apollo może planować wprowadzenie akcji Condora na giełdę.
LOT mógłby dzięki Condorowi uzyskać odpowiednią skalę, by samodzielnie utrzymać się na rynku i poszerzyć ofertę dalekodystansowych lotów czarterowych. Nie wiadomo jednak, jak przewoźnik połączy siatkę nastawioną na hub w Warszawie z rozwiniętym w Niemczech Condorem.
Z kolei Greybull jest przez źródła Spiegla uważany za najmniej obiecującego kandydata na inwestora.
Proces sprzedaży jest podobno na dobrej drodze. Condor ma sporo zakontraktowanych miejsc. Szanse, że w kwietniu spłaci 380 mln EUR kredytu pomostowego zagwarantowanego przez kraj związkowy Hesja, są oceniane pozytywnie.
Opłaty za rezerwacje po 1 kwietnia, gdy rusza sezon Lato2020, trafiają na konto powiernicze. Już dziś pokrywają znaczną część udzielonej firmie pożyczki.
Choć Thomas Cook, który w Polsce działał pod marką Neckermann, upadł, to Condor był rentowny. Od grudnia działa jako samodzielna spółka i jest chroniony przed wierzycielami. Niewykluczone, że na zebraniu wierzycieli, które odbędzie się 5 marca, przedstawi nowego inwestora, spekuluje „Spiegel”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane