Czytasz dzięki

LOT rusza w kraju

opublikowano: 18-05-2020, 22:00

Narodowy przewoźnik przywróci w czerwcu loty po kraju. Lufthansa uruchomi loty z Polski do Frankfurtu.

LOT, który odwołał wszystkie rejsy do 31 maja, poinformował, że od 1 czerwca będzie realizował wybrane loty krajowe. Linia zaczyna od połączeń w ramach ośmiu krajowych portów lotniczych:

- z Warszawy do Gdańska – do trzech razy dziennie

- z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry – do dwóch razy dziennie

- z Krakowa do Gdańska – jeden raz dziennie

— Wznawianie lotów rozpoczniemy od połączeń krajowych, co usprawni transport wewnętrzny, wesprze lokalną, budzącą się branżę turystyczną oraz przy okazji sprawdzimy nowe procedury bezpieczeństwa przygotowane dla lotów po pandemii, zapowiadane między innymi przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych IATA — informuje Michał Czernicki, rzecznik LOT-u. 

Co dalej?

— Kolejne kroki są jeszcze dyskutowane, ale logiczną kontynuacją wydaje się stopniowe przywracanie międzynarodowego ruchu lotniczego, zaczynając od krajów o niskim ryzyku epidemicznym i jednocześnie cieszących się szczególnym zainteresowaniem pasażerów. Nasze decyzje dotyczące wznowienia międzynarodowych połączeń lotniczych będą więc w dużej mierze pochodną decyzji władz państwowych i regulatorów branżowych — mówi Michał Czernicki. 

Przewoźnik chce informować pasażerów o nowych połączeniach z wyprzedzeniem co najmniej dwóch tygodni.

Firma wprowadza procedury bezpieczeństwa #BezpiecznyLOT. Zapewnia, że filtry HEPA usuwają 99,9 proc. bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Pokład, schowki nad siedzeniami oraz luki bagażowe są regularnie dezynfekowane. Załogi pokładowe będą pracować w maseczkach i rękawiczkach. Wszyscy pasażerowi będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu. Napoje i przekąski będą serwowane w opakowaniach. Pasażerowie będą mogli przewozić jedną sztukę bagażu podręcznego (plecak, torebka, laptop lub reklamówka z zakupami) w wymiarach 55/40/23 cm i zwiększonej do 10 kg wadze.

LOT opracował we współpracy z PPL „Porty Lotnicze”, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i dyrekcjami lotnisk krajowych procedury bezpieczeństwa. Przewidują one m.in. kontrole pomiaru temperatury przy wejściu do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących, dystans przestrzenny w gate’ach i podczas boardingu, ograniczenie dostępnej infrastruktury (sklepów i saloników biznesowych), dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. 

LOT pracuje też nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi, w tym obowiązkową odprawą on-line i samodzielnym boardingiem. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa przewoźnik przedstawi do 25 maja.

W ubiegłym tygodniu Lufthansa ogłosiła, że od 1 czerwca uruchomi z Warszawy i Krakowa 17 połączeń do Frankfurtu tygodniowo. Niemiecki przewoźnik rozpoczął już sprzedaż biletów. 

W nowej ofercie ma 106 miast w Niemczech i Europie oraz ponad 20 połączeń międzykontynentalnych — łącznie 1800 przelotów tygodniowo. Obecnie realizuje wyłącznie loty repatriacyjne. Ryanair przywróci 40 proc. pierwotnego rozkładu lotów od 1 lipca. Będzie realizować 1000 lotów tygodniowo na 90 proc. tras sprzed pandemii. Obecnie obsługuje skrócony, dzienny rozkład 30 lotów między Irlandią, Wielką Brytanią i Europą. 

— Wizz Air działa z wydajnością 10 proc. Do końca roku spodziewamy się wzrostu do około 60-70 proc. — mówi Paulina Gosk, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w Wizz Air. 

Linia ogłosiła ostatnio kilka nowych tras, w tym z Katowic do Abu Zabi (od września) czy ze Szczecina do Lwowa (od lipca).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane