LOT trafił pod skrzydła premiera

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Przewoźnika nadzoruje Mateusz Morawiecki, a pełnomocnik ds. CPK zostanie zastępcą ministra infrastruktury

Kolejna odsłona nowego układu sił w rządzie po rekonstrukcji. PLL LOT trafiły bezpośrednio pod premiera Mateusza Morawieckiego. Spółka znajdowała się w jego gestii, gdy był wicepremierem i ministrem rozwoju.

Decyzje premiera dotyczące Mikołaja Wilda, pełnomocnika ds. CPK i LOT-u, kierowanego przez Rafała Milczarskiego to dowód, że branża lotnicza zaczyna odgrywać istotną rolę w rządowych planach. Budowany dla narodowego przewoźnika centralny port i grupa lotnicza, której jest głównym członkiem, umocnią pozycję linii.
Zobacz więcej

LOTNICZE RUCHY:

Decyzje premiera dotyczące Mikołaja Wilda, pełnomocnika ds. CPK i LOT-u, kierowanego przez Rafała Milczarskiego to dowód, że branża lotnicza zaczyna odgrywać istotną rolę w rządowych planach. Budowany dla narodowego przewoźnika centralny port i grupa lotnicza, której jest głównym członkiem, umocnią pozycję linii. Marek Wiśniewski

Ważni gracze

— Wokół LOT-u powstaje Polska Grupa Lotnicza (PGL), która stworzy Polski Fundusz Leasingu Lotniczego dysponujący 1 mld zł. Spółka jest ważna, stąd decyzja — mówi źródło „PB”. Prezesem PGL jest — nieodpłatnie — Rafał Milczarski, prezes LOT-u. Oprócz linii lotniczej tylko PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju będą raportować do Mateusza Morawieckiego. Spółki już wcześniej podlegały ministrowi rozwoju, teraz są pod bezpośrednim nadzorem szefa rządu.

— Trochę zazdroszczę obecnemu zarządowi LOT-u, bo taki ruch wzmacnia spółkę i całą branżę. To, co było niemożliwe, staje się możliwe: powstaje Polska Grupa Lotnicza — taki projekt leżał na biurku ministra kilka lat temu. Powstaje centralny port, który jest koniecznością — komentuje Sebastian Mikosz, były prezes LOT-u, szef Kenya Airways.

W ubiegłym roku LOT zapowiedział uruchomienie lotów z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. Przejął też 49 proc. udziałów w estońskiej linii Regional Jet należącej do narodowego przewoźnika Nordica. LOT zwiększa liczbę kierunków, flotę i ma coraz lepsze wyniki. W 2017 r. było to 283 mln zł wyniku EBIT (z działalności podstawowej) wobec 183,6 mln zł w 2016 r. i ponad 46 mln zł straty w 2015 r. W tym roku linia chce zwiększyć oferowanie o 40 proc.

Ważne plany

Z informacji „PB” wynika również, że Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, który jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), zmieni miejsce pracy.

— Pozostanie pełnomocnikiem rządu, ale jednocześnie zostanie mianowany na sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Dzięki temu możliwa będzie ścisła współpraca pełnomocnika z PPL, ULC, PAŻP i innymi graczami transportowymi — wyjaśnia jeden z rozmówców „PB”. We wrześniu projekt koncepcji CPK kilkakrotnie był przesuwany w harmonogramie prac rządu. Było to wynikiem tarć z resortem infrastruktury. Koncepcja CPK przewiduje stworzenie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego oprócz centralnego lotniska węzła kolejowego.

Potwierdziły się także wcześniejsze informacje „PB” dotyczące mieszkalnictwa. Wczoraj pojawił się projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej, z któregowynika, że to KPRM będzie wyznaczać cele i środki polityki mieszkaniowej państwa oraz nadzorować jej realizację. Za sprawy dotyczące architektury w zakresie estetyki przestrzeni publicznej będzie odpowiadać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budownictwo przejdzie natomiast z resortu infrastruktury do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

Ważni ministrowie

Wczoraj odbyły się powołania na stanowiska wiceministrów. Mariusz Haładyj, Piotr Woźny i Tadeusz Kościński zostali mianowani na stanowiska wiceministrów w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Mariusz Haładyj będzie odpowiadał — podobnie jak w Ministerstwie Rozwoju — za Konstytucję biznesu oraz pakiet 100 zmian dla firm. Piotr Woźny będzie się zajmował m.in. tematyką związaną z działaniami na rzecz programu Czyste Powietrze. Tadeusz Kościński będzie odpowiedzialny m.in. za gospodarkę cyfrową i politykę eksportową.

Nowym wiceministrem zdrowia została Janusz Cieszyński. Będzie odpowiedzialny za informatyzację. Ma m.in. nadzorować Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Nowy wiceminister zdrowia ma 29 lat, pracował jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / LOT trafił pod skrzydła premiera