Lotniska wystąpią o rekompensatę

AJ
opublikowano: 30-04-2010, 12:46

Kolejka po pomoc publiczną rośnie. Po liniach lotniczych koszty podliczyły lotniska.

PPL, czyli zarządca warszawskiego Okęcia, to kolejna po PLL LOT firma, która w związku z wybuchem islandzkiego wulkanu zwróci się do rządu o pomoc publiczną. Kosztorys strat wynikających z zamknięcia przestrzeni powietrznej trafi dziś do Ministerstwa Infrastruktury (MI). Z szacunków "PB" wynika, że zamknięcie portu na pięć dni pomniejszy przychody PPL o 9 mln (przy ruchu zbliżonym do kwietniowego do portu wpływa średnio 1,8 mln zł dziennie).

— Skoro Komisja Europejska odniosła się do tej kwestii przychylnie, będziemy się starali o pomoc publiczną. Nieskorzystanie z tej możliwości byłoby z naszej strony zaniedbaniem — ocenia Michał Marzec, dyrektor generalny PPL.

Lotnisko straciło nie tylko wskutek utraty opłat lotniczych od przewoźników. O umorzenie czynszów do zarządcy lotniska zwrócili się przedstawiciele sklepów zlokalizowanych na terenie portu. Opłat za stracone dni nie chcą też uiścić dostawcy paliw i agenci obsługi handlingowej.

— Otrzymaliśmy wnioski o niepobieranie czynszów za wynajmowane powierzchnie komercyjne warte setki tysięcy złotych. Zastanawiamy się, co z tym zrobić i pracujemy nad wspólnym stanowiskiem — przyznaje Michał Marzec.

Okęcie nie jest wyjątkiem. Do ministra Tadeusza Jarmuziewicza, który w MI odpowiada za branżę lotniczą, trafiło już pismo Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL).

— Utrzymywaliśmy porty w ciągłej gotowości do wznowienia ruchu. Jeśli linie lotnicze dostaną rekompensatę, to my też powinniśmy — twierdzi Jan Pamuła, prezes ZRPL.

W tym przypadku także będzie chodziło o kilka milionów złotych. Straty krakowskiego portu, który w ZRPL zrzeszającym 10 działających lotnisk obsługuje największą liczbę pasażerów, to 2 mln zł.

MI na razie nie odnosi się do sprawy.

— Nie wpłynęły do nas żadne wnioski o pomoc. Odniesiemy się do sprawy dopiero, gdy to się stanie — ucina Mikołaj Karpiński, rzecznik MI.

— Jeśli będzie trzeba, sformułujemy oficjalny wniosek — odpowiada Jan Pamuła.

Na lotnisku Okęcie w Warszawie
Na lotnisku Okęcie w Warszawie
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AJ

Polecane