Czytasz dzięki

LS rozbudowuje fabrykę na Dolnym Śląsku

opublikowano: 09-02-2020, 22:00

Koreański producent podzespołów do pojazdów elektrycznych kupił grunty w Dzierżoniowie. Chce zainwestować 170 mln zł.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) sprzedała firmie LS EV Poland grunt w Dzierżoniowie. Spółka, która ma w tej gminie już dwie fabryki, chce zwiększyć produkcję modułów dla branży elektromobilnej. Nie wiadomo, ile osób planuje zatrudnić.

Inwestycja
 LS EV Poland kierowanego przez Dongwooka Lee (drugi od prawej), to 
pierwsza w tym roku inwestycja w elektromobilność w wałbrzyskiej 
strefie, której prezesem jest Piotr Sosiński (pierwszy z prawej), a jego
 zastępcą Kamil Zieliński (pierwszy z lewej). To także największy od lat
 projekt w Dzierżonowie, którego burmistrzem jest Dariusz Kucharski.
Zobacz więcej

Naj, naj, naj

Inwestycja LS EV Poland kierowanego przez Dongwooka Lee (drugi od prawej), to pierwsza w tym roku inwestycja w elektromobilność w wałbrzyskiej strefie, której prezesem jest Piotr Sosiński (pierwszy z prawej), a jego zastępcą Kamil Zieliński (pierwszy z lewej). To także największy od lat projekt w Dzierżonowie, którego burmistrzem jest Dariusz Kucharski.

„Inwestycja będzie realizowana w nowo wybudowanych halach na nieruchomości o powierzchni 9,8 ha, a łączna wartość przedsięwzięcia to 170 mln zł. To największa inwestycja w Dzierżoniowie od wielu lat” — informuje WSSE.

LS EV Poland, która produkuje części samochodowe, w tym podzespoły elektroniczne do akumulatorów pojazdów elektrycznych, należy do koreańskiej grupy LS, która ma w Polsce jeszcze jedną spółkę: LS Cable and System Poland, wytwarzającą kable światłowodowe. Teraz grupa rozwinie działalność LS EV Poland. Dzięki nowej inwestycji spółka ma  "istotnie zwiększyć moce produkcyjne".

Inwestycja LS EV Poland to pierwszy w 2020 r. projekt z branży e-mobilności zakończony pozytywną decyzją inwestora, który skorzysta ze zwolnień podatkowych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji i nie zapłaci CIT przez 15 lat.

—  Pomoc publiczna w postaci zwolnienia z podatku CIT  jest przyznawana do określonej kwoty. Inwestor może ją wykorzystać na przestrzeni maksymalnie 15 lat - precyzuje Piotr Sosiński, prezes zarządu wałbrzyskiej strefy.

Wyjaśnia, że pomoc publiczna jest przyznawana po spełnieniu przez przedsiębiorcę kryteriów ilościowych oraz jakościowych.

— W pierwszym przypadku mówimy o minimalnym poziomie nakładów finansowych związanych z inwestycją. Kryteria jakościowe dotyczą z kolei szeregu czynników wpływających na wartość dodaną inwestycji, takich jak utworzenie wyspecjalizowanych, wysoko-płatnych miejsc pracy, innowacyjność projektu czy wpływ na rozwój kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. Liczba nowych miejsc pracy, ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie — tłumaczy Piotr Sosiński.

— Współpracę z koreańską firmą podjęliśmy zeszłej wiosny podczas misji inwestycyjnej do Korei Południowej. Cieszy nas, że z naszą pomocą kolejny ważny gracz w tym sektorze zdecydował się na ulokowanie zakładu nad Wisłą. To dowód, że Polska to dynamicznie rozwijający się ekosystem producentów oraz poddostawców komponentów do samochodów elektrycznych — mówi Jan Kamoji-Czapiński z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Z naszych informacji wynika, że  LS rozmawia też z władzami samorządowymi w Dzierżoniowie na temat ewentualnego zwolnienia z podatku od nieruchomości.

LS w 2003 r. wydzieliła się z grupy LG. Dla grupy LS fabryka w Dzierżoniowie jest kolejną zagraniczną inwestycją w ostatnich latach. Poza Polską inwestuje także w USA, Chinach, Wietnamie i Indiach.

19 Tyle decyzji o wsparciu wydała wałbrzyska strefa w ubiegłym roku…

1299,5 mld zł …tyle zamierzają zainwestować firmy…

295 …i tyle miejsc pracy stworzyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane