LTK oferuje 7,2 zł za akcję LZPS

Artur Sulejewski
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

LTK oferuje 7,2 zł za akcję LZPS

SAM DECYDUJ: W LZPS Protektor, zarządzanym przez Tadeusza Olejarza, nie odniesiono się do ceny ogłoszonej w wezwaniu. Akcjonariusze spółki sami muszą zdecydować, czy oferta LTK jest atrakcyjna. fot ARC

Fala wezwań przetacza się przez polski rynek kapitałowy. Pojawili się inwestorzy zainteresowani odkupieniem akcji od dotychczasowych akcjonariuszy Górażdży, Mostostalu Siedlce, GPRD czy Naftobudowy. We wtorek na rynek dotarła kolejna tego typu informacja. Tym razem obiektem zainteresowania stało się przedsiębiorstwo reprezentujące na warszawskiej giełdzie branżę lekką. Na sprzedaż 811 869 akcji Lubelskich Zakładów Przemysłu Skórzanego Protektor wezwało Lubelskie Towarzystwo Kapitałowe. Proponuje ono posiadaczom papierów spółki 7,2 zł za pojedynczy papier.

PRZED akcjonariuszami firmy (zwłaszcza tymi najmniejszymi) pojawił się dylemat, czy skorzystać z nadarzającej się okazji i odsprzedać akcje LZPS, czy też pozostać jej udziałowcem. Odpowiedź nie jest łatwa. Debiut spółki na GPW poprzedziła publiczna subskrypcja akcji serii B na rynku pierwotnym. Oferta przeprowadzona była pod koniec kwietnia 1998 roku. Cena emisyjna sprzedawanych walorów wynosiła 11 zł za sztukę. Obecnie zaproponowana przez LTK cena jest prawie o 35 proc. niższa. Do tego dorzucić trzeba inflację, która obniża wartość pieniądza. Z tego powodu oferta wzywającego inwestora może wydawać się mało atrakcyjna.

AKCJONARIUSZE LZPS muszą jednak uwzględnić, że od momentu upublicznienia spółki zmieniła się jej sytuacja, wystarczy wziąć pod uwagę osiągane wyniki finansowe. W prospekcie emisyjnym, przygotowanym w związku ze sprzedażą akcji serii B, inwestorzy mogli zapoznać się z rosnącymi zyskami spółki. W 1995 roku wynik netto wyniósł 0,62 mln zł, po 12 kolejnych miesiącach zwiększył się on do ponad 1,48 mln zł. Najlepszy pod tym względem był rok 1997. Zysk po opodatkowaniu przekroczył 2,2 mln zł. Ubiegły rok nie był już tak udany, czysty zysk obniżył się do 0,72 mln zł. Spadkowa tendencja utrzymuje się również w tym roku. Po pierwszych 5 miesiącach wynik netto zamknął się kwotą 0,27 mln zł (o ponad 47 proc. niższą niż w analogicznym okresie roku poprzedniego). Dodatkowo słabsze wyniki finansowe osiągane przez LZPS nie dotyczą tylko tej pozycji finansowej. Z tegorocznych raportów finansowych publikowanych przez spółkę wynika, że zyskowność firmy spada także na pozostałych poziomach działalności — zmniejsza się również jej sprzedaż. Ponadto warto zwrócić uwagę, że historyczne rynkowe maksimum cenowe akcji LZPS, przypadające na debiut giełdowy na rynku wolnym GPW (14 lipca 1998 roku) ustaliło się na poziomie 9,35 zł, a średnia wszystkich notowań giełdowych spółki wynosi 3,67 zł. Mając to na uwadze propozycja LTK nie wydaje się najgorsza.

OSTATECZNE decyzje akcjonariusze spółki muszą podjąć jednak samodzielnie. Nie można oczekiwać, aby posiadacze mniejszych pakietów akcji uzyskali pomoc z zewnątrz. Najwięksi akcjonariusze LZPS wydają się zaskoczeni faktem ogłoszenia wezwania. Utrzymują w tajemnicy swoje zamiary. Na pomoc nie ma też co liczyć ze strony pośredników giełdowych. Na rynku brak jest analiz i rekomendacji dotyczących spółki. Analitycy tłumaczą, że w ostatnim czasie liczba spółek notowanych na parkiecie znacznie się powiększyła i nie sposób analizować wszystkich. Odbywa się to kosztem emitentów o mniejszej kapitalizacji, do których zaliczana jest lubelskie przedsiębiorstwo. Ręce umywa także sam LZPS. W firmie, która nieco ponad rok temu usilnie zabiegała o pieniądze inwestorów, nie skomentowano proponowanej w wezwaniu ceny. Powiedziano nam, że decyzje, czy skorzystać z propozycji LTK, należą do akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / LTK oferuje 7,2 zł za akcję LZPS