Lubawa odbuduje spaloną tkalnię

opublikowano: 24-11-2014, 00:00

Byliśmy ubezpieczeni — zapewnia prezes grupy. Nie będzie zwolnień, produkcyjną lukę wypełnią spółki z grupy i kooperanci.

Zweryfikowana wartość aktywów utraconych przez Lubawę w wyniku pożaru w miejscowości Turek wynosi 35 mln zł (wartość księgowa to 27 mln zł).

Ogień objął zakład należący do spółki Miranda, która generuje około 45 proc. przychodów i 32 proc. EBITDA grupy. Marcin Kubica, prezes Lubawy, zaznacza, że trudno oszacować jak pożar wpłynie na wyniki IV kw. Przychody grupy po dziewieciu miesiącach wyniosły 189,7 mln zł, a zysk netto 13,2 mln zł. Prezes zapewnia, że ubezpieczenie w pełni pokrywało wartość zniszczonego majątku.

— Posiadamy notę pokrycia, która nie zawiera żadnych sum ubezpieczeniowych. Do czasu wystawienia polis jest to podstawa ubezpieczenia całego majątku. Brak sum ubezpieczeniowych powoduje, że objęte ubezpieczeniem jest całe mienie bez względu na jego wartość. W poprzedniej polisie majątek Mirandy był ubezpieczony na 90,7 mln zł — precyzuje Marcin Kubica.

Pożar, w którym zginęły dwie osoby, pochłonął tkalnię. Zniszczeniu uległy znajdujące się w hali surowce i maszyny należące do spółek Miranda, Litex Promo i Effect-System. Gotowe produkty znajdujące się w magazynach w innych częściach zakładu nie ucierpiały. Pożar nie spowoduje też wstrzymania produkcji pozostałych wydziałów. Lubawa nie planuje zwolnień pracowników. Grupa chce niezwłocznie wznowić produkcję tkacką. Zamierza uruchamiać maszyny w pozostałych halach w Turku i zakładzie w Kamiennej Górze, należącym do spółki Effect-System. Giełdowa grupa planuje uzupełniać ewentualne braki w oparciu o pozostałych przedsiębiorstw grupy kapitałowej oraz kooperantów. Odbudowa zniszczonej tkalni potrwa kilka miesięcy.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu