Lubelskie zakłady tytoniowe wkrótce zostaną sprzedane

Paweł Mazur
opublikowano: 10-07-2001, 00:00

Lubelskie zakłady tytoniowe wkrótce zostaną sprzedane

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w 2001 roku dojdzie do prywatyzacji Zakładów Tytoniowych z Lublina. Zarząd spółki chce przy pomocy inwestora branżowego wypromować międzynarodową markę papierosów. W 2001 r. modernizacja ZTL kosztować ma do 10 mln zł.

Zakłady Tytoniowe z Lublina jako ostatnia firma w krajowej branży papierosowej (około 96 proc. rynku opanowały zachodnie koncerny tytoniowe) pozostała jeszcze nie sprywatyzowana.

Proces prywatyzacji spółki może zostać zakończony jeszcze w tym roku, a najpóźniej na przełomie I i II kw. 2002 r. Należy przypuszczać, że inwestorem strategicznym ZTL zostanie branżowa firma nieobecna na polskim rynku, ale działająca w Europie. Ile przyszły właściciel będzie w stanie zapłacić za część majątku spółki, tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że jej wartość księgowa wynosi obecnie ponad 30 mln zł.

Doradca przeanalizuje

Doradcą prywatyzacyjnym jest poznańska firma DGA Doradztwo Inwestycyjne. Analizy powinny zostać przedstawione jeszcze w drugiej połowie lipca.

— Ten rok będzie dla nas bardzo ważny. Zainteresowanie firmą ze strony potencjalnych inwestorów jest duże. W naszym interesie jest pozyskanie branżowego inwestora, przy pomocy którego będziemy w stanie wypromować na rynku międzynarodową markę papierosów droższych, z tzw. górnej półki, których produkcja ze względu na sposób naliczania akcyzy jest bardziej opłacalna niż tańszych produktów — mówi Marek Maj, prezes zarządu Zakładów Tytoniowych w Lublinie.

Nie jest wykluczone, że umowa prywatyzacyjna, oprócz zabezpieczenia interesów samej spółki (i Skarbu Państwa oczywiście), zabezpieczy też interesy np. plantatorów tytoniu. W tym roku firma ZTL , poprzez podległą spółkę Fermentownia Tytoniu Krasnystaw podpisała umowy kontraktacyjne z dwoma tysiącami plantatorów tytoniu z okręgu lubelskiego, na dostawę 2 tys. ton tego surowca.

Zabezpieczyć interesy

W tym roku na inwestycje Zakłady Tytoniowe w Lublinie wydadzą około 10 mln zł. Od czerwca pracuje w przedsiębiorstwie nowa pakowaczka do produkcji papierosów w twardych opakowaniach. Koszt inwestycji wyniósł 3 mln DEM (około 6 mln zł). W lipcu rozpoczęły się też prace przy modernizacji linii do produkcji tzw. krajanki tytoniowej. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 4 mln zł powinna zostać zakończona na jesieni tego roku. Pozostała część przeznaczonych do zagospodarowania pieniędzy, zostanie wydana w dużej części na rozwój sieci kilkudziesięciu przedstawicieli handlowych firmy, poprzez m.in. zakup samochodów i kas fiskalnych oraz szkolenie pracowników.

Dostosować normy

W latach 2002-03 inwestycje będą kosztować spółkę 9-10 mln zł.

— Opracowaliśmy biznesplan na lata 2001-05. W tym czasie na rozwój chcemy przeznaczyć około 30 mln zł. Pieniądze zainwestujemy przede wszystkim w modernizację linii produkcyjnych. Inwestycje pozwolą nam na przykład na ograniczenie w papierosach ilości substancji smolistych i nikotyny i dostosowanie norm do wymogów Unii Europejskiej — dodaje Marek Maj.

ZTL ma szacunkowo około 2,5 proc. udział w krajowym rynku sprzedaży papierosów i około 15-20 proc. na rynku województwa lubelskiego. W roku 2000 spółka zarobiła na czysto 5,1 mln zł przy sprzedaży na poziomie 160 mln zł. W tym roku zysk netto ZTL ma wynieść około 2 mln zł a przychody ze sprzedaży 172 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Lubelskie zakłady tytoniowe wkrótce zostaną sprzedane