Lubińska: wzrost gospodarczy priorytetem Ministerstwa Finansów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-11-2005, 17:31

Priorytetem Ministerstwa Finansów będzie wzrost gospodarczy, który w sposób naturalny powinien sprzyjać stopniowej redukcji deficytu - powiedziała w wywiadzie dla PAP minister finansów Teresa Lubińska.

Priorytetem Ministerstwa Finansów będzie wzrost gospodarczy, który w sposób naturalny powinien sprzyjać stopniowej redukcji deficytu - powiedziała w wywiadzie dla PAP minister finansów Teresa Lubińska. 

Poniżej rozmowa z minister Lubińską.

PAP: Jak pani ocenia perspektywy polskiej gospodarki?

Teresa Lubińska: Podstawy gospodarcze Polski są  stabilne, mamy wysokie tempo wzrostu gospodarczego, jednak niewystarczające z punktu widzenia potrzeb naszego kraju. Na 2006 r. podtrzymujemy prognozę 4,3 proc. wzrostu PKB. W niektórych kwartałach przyszłego roku wzrost PKB może osiągnąć 5 proc.

    Rząd będzie pracował nad tym, żeby w przyszłym roku jednym z kluczowych czynników wzrostu był napływ środków z UE, który w tym roku jest dość słaby. Liczymy, że w 2006 r. wkład inwestycji we wzrost PKB wyniesie 1,7 pkt. proc. i będzie napędzany głównie środkami unijnymi.

    Mamy też niską inflację, inflacja średnioroczna w tym roku wyniesie 2,2 proc., a w następnym 1,5 proc. Stabilny jest kurs złotego i również wysoka jest rezerwa walutowa, w wysokości 34 mld zł. Te wszystkie dane świadczą o wiarygodności naszego kraju.

PAP: Rząd zakłada obniżenie deficytu budżetowego na 2006 r. do 30 mld zł, z 32,6 mld zł, planowanych przez poprzedni rząd. Jaki będzie poziom dochodów i wydatków? Jak zostanie osiągnięta obniżka deficytu?

Teresa Lubińska: 30 listopada przedstawimy autopoprawkę do projektu budżetu na 2006 r. Poprzedni minister finansów Mirosław Gronicki założył, że w 2006 r. dochody wyniosą ponad 191 mld zł, a wydatki 223 mld zł, przy deficycie 32,6 mld zł. Wiadomo, że w związku z obniżką deficytu musimy obniżyć wydatki.

    Zastanawiamy się nad powrotem do poprzedniej stawki akcyzy na paliwa. Dałoby to budżetowi zakładane 1,5 mld zł. Przypomnę, że poprzedni minister finansów obniżył akcyzę we wrześniu tego roku o 25 gr na litrze. Obniżka ta miała obowiązywać do czasu obniżenia cen światowych, ale nie dłużej niż do końca grudnia 2005. Szacujemy też, że wyższe będą wpływy z dywidendy, głównie za sprawą spółek paliwowych. 

PAP: Czy na początku przyszłego roku zostanie zniesiony podatek od zysków z giełdy?

Teresa Lubińska: Nie było mowy o tym, że nastąpi to na początku roku. Prawdopodobnie do wiosny przyszłego roku będzie podjęta decyzja w sprawie podatków od zysków giełdowych. Pan premier Kazimierz Marcinkiewicz chciałby, żeby został zniesiony podatek Belki, obejmujący zyski z lokat bankowych.

PAP: Czy pani ma w tej kwestii inne zdanie niż premier?

Teresa Lubińska: Zgadzam się z panem premierem w tej kwestii.

PAP: Jakie byłyby koszty zniesienia tych podatków?

Teresa Lubińska: Łącznie około 1,7 mld zł rocznie.

PAP: Kiedy możliwe są zmiany podatkowe odnośnie PIT, CIT i VAT?

Teresa Lubińska: Na pewno będą musiały być przygotowane w przyszłym półroczu, żeby później poddać je dyskusji. Wejście w życie może nastąpić jesienią 2006 r. Wstępne analizy wskazują, że stawki PIT wyniosą 18 i 32 proc., ale trudno w tej chwili podać dalsze szczegóły.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Na wniosek przedsiębiorców wycofaliśmy się z zamiaru wprowadzenia w CIT 1 tys. zł ulgi podatkowej na każdego nowozatrudnionego, ponieważ przepisy te stwarzają możliwość manipulacji. Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą założyć nową firmę i zyskać tysiące zł, nie zatrudniając nikogo.

PAP: Wcześniej mówiła pani, że obniżka VAT byłaby niekorzystna dla gospodarki?

Teresa Lubińska: Będziemy starali się przekonać rząd, żeby nie obniżać stawki VAT. Przypomnijmy, że Niemcy podnoszą VAT.

PAP: Kazimierz Marcinkiewicz mówił niedawno, że dla eksporterów najkorzystniejszy jest kurs 4,1-4,3 złotego do euro. 

Teresa Lubińska: To rynek decyduje o kursie. Szacujemy, że złoty może powoli, ale systematycznie  umacniać się, głównie za sprawą napływu inwestycji bezpośrednich i środków z UE.

PAP: Czy Ministerstwo Finansów utrzyma przyjętą przez poprzedni rząd strategię zarządzania długiem na lata 2006-2008? Rada Polityki Pieniężnej krytykowała założenie, że część środków pozyskanych ze źródeł zagranicznych zostanie przeznaczona na sfinansowanie wydatków złotowych budżetu państwa. Według Rady, przy obecnej zmienności kursu złotego, może to zwiększyć niestabilność relacji długu publicznego do PKB.

Teresa Lubińska: Będziemy jeszcze się zastanawiać nad tą kwestią. Z naszych wyliczeń wynika, że takie operacje nie wpłyną istotnie na kurs złotego. Nie przewidujemy jednak żadnych znaczących zmian w strategii. Musimy zachowywać się w sposób rozważny.

PAP: Do 1 grudnia wszystkie kraje UE powinny przesłać do Brukseli narodowe programy konwergencji (zmniejszania deficytu i długu publicznego). Kiedy zostanie przedstawiony polski program i jakie będą zmiany w stosunku do propozycji poprzedniego rządu? 

Teresa Lubińska: Wystąpimy z prośbą do UE o przedłużenie tego terminu ze względu na zmianę rządu. Program będzie uwzględniał kotwicę budżetową, czyli utrzymanie deficytu na poziomie 30 mld zł rocznie przez cztery lata. Być może podejmiemy dyskusję na temat zaliczania OFE do sektora publicznego.

PAP: W jakim okresie możemy spełnić kryteria z Maastricht?

Teresa Lubińska: Priorytetem ministerstwa finansów nie jest wejście do strefy euro. Priorytetem jest wzrost gospodarczy, który w sposób naturalny powinien sprzyjać stopniowej redukcji deficytu. Według metodologii unijnej, przy założeniu że OFE byłyby w sektorze, dług publiczny powinien wynosić w 2005 roku ok. 44 proc. w relacji do PKB. Z OFE poza sektorem byłoby to ok. 50 proc. PKB.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane