Lublin wyprzedził Warszawę

opublikowano: 21-05-2019, 22:00

Z największych polskich miast najbardziej atrakcyjne dla inwestycji w centra usług dla biznesu są Lublin i Trójmiasto

Blisko 600 prezesów i dyrektorów najwyższego szczebla firm działających w Polsce uczestniczyło w badaniu potencjału inwestycyjnego ośmiu miast. Business Enviroment Assesment Study przeprowadziły firmy Antal, Cushman & Wakefield i Vastint. W badaniu analizowane były m.in. rynek biurowy, rynek pracy, potencjał edukacyjny, infrastruktura, wsparcie administracji publicznej, warunki do zamieszkania czy konkurencję biznesową.

Każdy z czynników respondenci oceniali w skali 1-10 pkt. Średnia ze wszystkich ocen okazała się najwyższa w Trójmieście i Lublinie (7,4 pkt). Kolejne miejsca zajęły:Warszawa 7,1 pkt, Wrocław i Kraków po 7,0 pkt, Poznań 6,9 pkt, Łódź 6,8 pkt, Szczecin 6,2 pkt.

Ludzie i biura

W branży usług biznesowych (tzw. centra BPO, SSC, IT, R&D) liczy się przede wszystkim dostęp do pracowników i biur. W badaniu oceniano zarówno potencjał zatrudnienia (już wyszkolona kadra), jak też dostępność talentów (liczba studentów poszukiwanych kierunków). Wrocław np. może pochwalić się dużym zasobem potencjalnych inżynierów — 17,6 tys., w Poznaniu prym wiodą kierunki lingwistyczne — 25,2 tys. studentów, a najwięcej przyszłych pracowników IT jest w Warszawie — ponad 16 tys. studentów.

Oceniając zasoby biurowe miast, uwzględniano takie ich walory, jak dojazd do biura komunikacją publiczną, dostępność przestrzeni biurowej i jej jakość oraz jakość usług dodatkowych w budynku lub sąsiedztwie czy atrakcyjność cen powierzchni biurowych. Tu Lublin wyróżnia się nie tylko jakością, ale też cenami. Stawki za wynajem przestrzeni w miastach wahają się od 12,30 EUR za m kw. miesięcznie w Szczecinie przez 14,75 EUR we Wrocławiu po nawet 23,75 EUR w najlepszych lokalizacjach w Warszawie.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Jest to niewątpliwie doskonały wybór dla firm poszukujących oszczędności z tytułu kosztów operacyjnych, które w Lublinie są o 20-30 proc. niższe niż w centralnej czy zachodniej Polsce — mówi Agnieszka Gułaś, negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

Oblicza konkurencji

Liderzy w kategorii „potencjał biznesowy” oferują z pewnością dobre warunki do rozwoju biznesu, o czym świadczy nasycenie lokalnego rynku firmami konkurencyjnymi.Autorzy raportu podkreślają jednak, że miasta outsiderzy w tej kategorii (Szczecin 5,8 pkt, Łódź 6,1 pkt, Poznań 6,5 pkt) dają inwestorom większe możliwości ekspansji rynkowej właśnie z powodu mniejszej konkurencji. Na uwagę zasługuje też czynnik „infrastruktura”, pod którym kryją się połączenia transportowe — drogowe, kolejowe, lotnicze i morskie. Bezpośredni dostęp do największego portu morskiego w tej kategorii jest atutem Trójmiasta. Łódź, chociaż nie znalazła się pod względem infrastruktury na podium, również wyróżnia się jako lokalizacja wysoko oceniana ze względu na koncentrujący się tu międzynarodowy transport drogowy i kolejowy. Ocena lokalizacji jako miejsca do życia jest istotna, gdyż uwzględnia potrzeby pracowników, o których konkurują firmy. W ten sposób oferta kulturalna czy handlowa stały się czynnikami rozwoju biznesowego danej aglomeracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu