Lubuskie: dotacyjne szanse w 2012

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 20-12-2011, 00:00

W przyszłorocznych konkursach o unijne dofinansowanie na firmy czeka 27 mln EUR.

Przedsiębiorcy z lubuskiego już mogą rozpocząć przygotowania wniosków do zbliżających się naborów. Zarząd województwa przyjął harmonogram konkursów na przyszły rok, z którego wynika, że na wsparcie firm w przyszłym roku przeznaczonych zostało 27,2 mln EUR. Te pieniądze pochodzą z dodatkowych funduszy na Lubuski Regionalny Program Operacyjny (LRPO) z Krajowej Rezerwy Wykonania (KRW) oraz dostosowania technicznego.

— Stawiamy na przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MSP, bo to najbardziej aktywna grupa naszych beneficjentów. Na 1,7 tys. wniosków o dotacje od nich pochodzi aż 1,3 tys. Są aktywni i nie boją się podejmować ryzyka, mimo że w wielu przypadkach mają bardzo kosztowne projekty, a mogą liczyć na dofinansowanie obejmujące mniej niż połowę wydatków — mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Trzy konkursy odbędą się w ramach priorytetu 2, którego celem jest wzrost inwestycji w przedsiębiorstwach i wzmocnienie ich potencjału. Na nie będzie prawie 13 mln EUR. To pieniądze na projekty związane z badaniami i rozwojem, m.in. innowacyjne technologie i zakup sprzętu. Dofinansowanie obejmie tylko projekty, które można zrealizować w czasie 12 miesięcy. Firmy mogą się ubiegać o dotacje o wartości maksymalnie 35 proc. kosztów projektu. Najwyższe możliwe dofinansowanie to 500 tys. EUR. Do wzięcia są też pieniądze na ochronę środowiska. Na podział czeka aż 10,5 mln EUR. Premiowane będą projekty związane z efektywnością energetyczną, przede wszystkim obejmujące termomodernizację obiektów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

4 mln EUR zostały przeznaczone na projekty polegające na pośrednim wsparciu sektora MSP przez rozwój i promocję stref aktywności gospodarczej.

Aż cztery z pięciu konkursów zostaną ogłoszone w I kw. 2012 r. Dokładne terminy nie są jeszcze znane. Więcej szczegółów można uzyskać w departamencie lubuskiego RPO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu