Lufthansa zapowiada ciężkie półrocze

opublikowano: 02-08-2016, 08:52

Największy niemieckie przewoźnik lotniczy, linie Lufthansa z niepokojem wygląda w przyszłość i zapowiada trudne półrocze dla całej branży, donosi Bloomberg.

Już w drugim kwartale 2016 r. czołowy europejski przewoźnik odnotował spadek średniej ceny biletów co było wynikiem spadku popytu z uwagi na zagrożenie terrorystyczne. Rentowność po wyłączeniu wahań kursowych, która jest miarą średnich taryf, spadła o 0,8 proc. w drugim kwartale. To spowodowało, że średnie obroty generowane na osobokilometr obniżyły się o 4,1 proc. Co gorsze, firma oczekuje, że w drugim półroczu spadek zwiększy się  dwukrotnie do 8-9 proc. 

Podstawową trudnością z która borykamy się zarówno my, jak i cała branża przewoźników lotniczych to niepewność panująca na rynku – podkreśla Simone Menne, dyrektor finansowy Lufthansy.

Wyjaśnia, że spółka ma słabe perspektywy i brakuje jej rezerwacji grupowych z Azji i USA. To z kolei powoduje wzrost presji cenowej

Na europejskim rynku sytuację pogarsza – zdaniem Lufthansy – zwiększenie przez przewoźników zdolności przewozowych, co było rezultatem niskich kosztów paliw i inwestycji w nowe maszyny. Na to nałożyły się trwające od kilku miesięcy ataki terrorystyczne, skutecznie tłumiące popyt na usługi świadczone przez linie lotnicze. Przed kilkoma dniami niemiecka firma zrewidowała swoją prognozę na cały rok. Oczekuje obecnie bardzie spadku zysku operacyjnego niż jego dodatniej dynamiki, jak sądzono poprzednio. 

W drugim kwartale wyrównany zysk przed odsetkami i podatkami spadł o 8,3 proc. do 582 mln EUR. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane