Lukasowi nie grozi utrata pozycji lidera

Urszula Chojnacka
opublikowano: 09-07-2002, 00:00

W II kwartale 2002 r. osiem czołowych firm pośrednictwa kredytowego podpisało 1,17 mln umów wartości 1,75 mld zł. Lukas po raz kolejny udowodnił, że nikt nie zagrozi jego pozycji lidera – wrocławska spółka wykazała niemal dwukrotnie wyższą akcję kredytową niż druga w rankingu firma.

Od kwietnia do końca czerwca osiem firm pośrednictwa kredytowego zawarło prawie 1,2 mln umów kredytowych, których wartość przekroczyła 1,75 mld zł. Oznacza to wzrost akcji kredytowej o prawie 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2001 r. i o ponad 15 proc. w stosunku do I kwartału bieżącego roku.

Przez sześć miesięcy 2002 r. czołowa ósemka pośredników udzieliła 2,1 mln kredytów wartości 3,2 mln zł. Niekwestionowanym liderem tego segmentu rynku pozostaje wrocławski Lukas, który w pierwszym półroczu 2002 r. odnotował akcję kredytową wartości 1,1 mld zł — o 95 proc. wyższą od wyników drugiego w kolejności Żagla.

Piotr Stępniak, członek zarządu spółki Lukas, podkreśla, że firma zawdzięcza sukces przede wszystkim rozwiniętej sieci sprzedaży kredytów i współpracy z ponad 32 tys. punktów handlowych i usługowych oraz wieloma sieciami handlowymi, a także umiejętnemu zarządzaniu ryzykiem kredytowym i bardzo rozbudowanej bazie klientów, która liczy już ponad 4,5 mln osób.

— W minionym półroczu podpisaliśmy też umowę na wyłączność obsługi ratalnej Banku Accord (sieć Auchan). Dzięki tej umowie, klienci piętnastu hipermarketów Auchan w całej Polsce mogą korzystać z naszych kredytów pod marką Accord — dodaje Piotr Stępniak.

Sieć Auchan dołączyła w ten sposób do innych współpracujących z Lukasem hipermarketów — Real, Castorama i Hypernova.

Rozwojowi rynku pośrednictwa kredytowego towarzyszą zmiany. Lubelski Żagiel, który w ciągu całego półrocza zawarł umowy wartości 560,8 mln zł, o ponad 9 mln zł więcej niż drugi w kolejności AIG Credit, nie utrzymał dynamiki wzrostu i w II kwartale 2002 r. dał się wyprzedzić wrocławskiej spółce.

Firmom pośrednictwa kredytowego przybył też nowy konkurent. Na początku tego roku działalność rozpoczęła gdańska firma Dom Finansowy QS.

W ciągu sześciu miesięcy nowy pośrednik zawarł 18,7 tys. umów kredytowych wartości 62,8 mln zł.

— Specjalizujemy się na razie wyłącznie w kredytach gotówkowych współpracując w tym zakresie z GE Capital Bankiem, a w niedługiej przyszłości chcielibyśmy rozszerzyć ofertę o kredyty hipoteczne i samochodowe — mówi Jacek Krawczyk, prezes Domu Finansowego QS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Lukasowi nie grozi utrata pozycji lidera