Łupki są bezpieczne

Odwierty nie zagrażają środowisku - po  7 latach stwierdził rząd.

Po 3 latach badań na 7 odwiertach Ministerstwo Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiły, że prace przy poszukiwaniach gazu z łupków są bezpieczne dla środowiska.

69
69
Tyle odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów niekonwencjonalnych wykonano dotychczas w Polsce. To najwięcej w Europie.
Bloomberg

— Badania wykazały, że nie oddziałują w sposób trwale negatywny, choć w krótkim terminie mamy do czynienia z hałasem lub wzmożonym ruchem kołowym — mówi Monika Konieczyńska z Państwowego Instytutu Geologicznego. Obawy ekologów dotyczą głównie wpływu poszukiwań na jakość wody. To pierwsze takie badanie w Europie, a prawdopodobnie również na świecie. Resort środowiska wykorzysta je m.in. w rozmowach z Komisją Europejską. Wiele państw UE jest przeciwnych łupkom.

346-768 mld m sześc. Taki jest, według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego, najbardziej prawdopodobny przedział, w którym mieszczą się zasoby gazu łupkowego w Polsce. Maksymalnie może to być 1,92 bln m sześc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane