"M"

Urszula Chojnacka, Katarzyna Ostrowska, Tadeusz Stasiuk, Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Paweł Zielewski
14-10-2002, 00:00

Maestro

Jedna z dwóch najpopularniejszych na polskim rynku kart, oferowana przez banki we współpracy z Eurocard/MasterCard. Jest typu debetowego, co oznacza, że transakcje nią przeprowadzane są automatycznie odliczane z rachunku klienta.

Makler

Często określany jako broker. Osoba wykonująca zawodowo czynności pośrednictwa w zawieraniu w cudzym imieniu i na cudzy rachunek transakcji handlowych towarami, papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej kojarzony z obrotem na giełdzie (makler papierów wartościowych), transportem morskim, ubezpieczeniami. Musi posiadać licencję pozwalającą na prowadzenie tej działalności.

Makler giełdowy

Osoba fizyczna posiadająca licencję do wykonywania czynności maklerskich, wpisana na listę maklerów prowadzoną przez KPWiG.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP)

Małe przedsiębiorstwo to takie, które zatrudnia do 50 osób i uzyskuje przychód netto do 7 mln EUR. Średnia firma zatrudnia do 250 osób i osiąga przychód netto do 40 mln EUR. W Polsce działa już około 1,7 mln małych i średnich firm, które stanowią 99,8 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych.

MasterCard

Międzynarodowa organizacja oferująca bankom członkowskim czeki i karty oraz elektroniczne usługi płatnicze. W Europie współpracuje z organizacją Europay International.

MBO (ang. management buy-out)

Wykup menedżerski. Przejęcie spółki, jej wydzielonej części, lub nabycie kontrolnego pakietu jej akcji przez kierownictwo. Transakcja najczęściej finansowana przy wykorzystaniu długu (analogicznie jak w transakcjach lewarowanych (patrz: LBO).

Memorandum informacyjne

Dokument przedstawiający spółkę, która stara się o uzyskanie finansowania przez emisję papierów wartościowych lub której akcje (udziały) są przedmiotem oferty sprzedaży przez dotychczasowych właścicieli. Adresatem memorandum są potencjalni inwestorzy, zainteresowani nabyciem papierów wartościowych spółki. Memorandum może być publiczne — jeśli adresowane jest na rynek publiczny — lub niepubliczne — jeśli adresowane jest do ściśle określonej i ograniczonej grupy inwestorów kwalifikowanych (patrz: prospekt emisyjny).

Multiagent

Agent ubezpieczeniowy działający na rzecz kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka, Katarzyna Ostrowska, Tadeusz Stasiuk, Łukasz Świerżewski, Beata Tomaszkiewicz, Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu