Macintoshe dla szkół

Mariusz Zielke
27-05-2005, 00:00

Resort edukacji podpisał z SAD umowę na dostawę macintoshów za 19,5 mln zł. To część wartych 1,5 mld zł zamówień, z realizacją których są kłopoty.

Ponad 220 szkół wkrótce dostanie kilka tysięcy komputerów marki Macintosh, wartych 19,5 mln zł. Resort edukacji poinformował o podpisaniu umowy na ten sprzęt z firmą SAD. Zakupy zostaną częściowo sfinansowane przez UE, gdyż są składową programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizacja całego programu ma zapewnić dostęp do internetu każdej polskiej szkole. Nowe pracownie otrzyma 20 tys. szkół i 15 tys. bibliotek szkolnych. Na cały program przeznaczonych jest 1,5 mld zł, z czego 25 proc. finansuje budżet, 75 proc. UE. Z realizacją są już problemy. Pierwsze przetargi na dostawy pracowni do 5 tys. szkół zostały w poniedziałek unieważnione. Powodem są protesty na specyfikację przetargową.

Zainteresowanie przetargiem było bardzo duże (specyfikację pobrało 110 firm), ale zwycięzców poznamy dużo później niż zakładano. Po unieważnieniu przetargów resort edukacji musi ogłosić nowe konkursy. Zapewnia, że zrobi to jak najszybciej — w ciągu najbliższych tygodni. Wartość unieważnionych przetargów szacowano na grubo ponad 200 mln zł, a do szkół miało trafić około 70 tys. komputerów. Zaraz po ich rozstrzygnięciu miały ruszyć kolejne zamówienia. W 2005 r. resort chciał przeprowadzić przynajmniej dwie tury dużych przetargów. Nie wiadomo, czy w tej sytuacji będzie to możliwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Macintoshe dla szkół