Maco Pharma otworzy fabrykę we Wrocławiu

Maria Weber
21-08-2002, 00:00

Francuski koncern medyczny Maco Pharma w październiku 2003 roku otworzy fabrykę we Wrocławiu. Inwestycja, zlokalizowana na terenie Parku Technologicznego, warta jest około 60 mln zł. Do 2005 roku firma chce zatrudnić w zakładzie 1000 osób.

Francuski koncern Maco Pharma sfinalizował już pierwszy etap inwestycji we Wrocławiu — zakupił część gruntu, na którym w październiku 2003 roku stanie zakład produkujący materiały medyczne.

Inwestycja zlokalizowana jest na obszarze Wrocławskiego Parku Technologicznego. Na razie Francuzi kupili niecałe trzy hektary ziemi. Poprzedni właściciel gruntu — fiński Elcoteq — wybudował tam zakład, w którym miał być produkowany sprzęt wspomagający konstruowanie sieci telefonii komórkowych. Przedsięwzięcie okazało się jednak nieopłacalne w coraz trudniejszych warunkach rynkowych i Finowie zdecydowali o sprzedaży gruntu wraz z budynkami.

Strony transakcji nie podały wartości kontraktu. Wiadomo jednak, że w 2000 roku Elcoteq zapłacił za ziemię blisko 2,8 mln zł, a wartość mającej powstać wówczas fabryki szacowano na 30 mln EUR (120 mln zł).

Do realizacji pełnych zamierzeń inwestycyjnych Maco Pharma potrzebuje jeszcze około 6 hektarów przyległego do fabryki terenu, z czego 2,9 ha jest własnością gminy. W najbliższym czasie rozstrzygnięty zostanie przetarg na zakup tego kawałka.

— Miasto zaproponowało w ofercie 95 zł za metr kwadratowy gruntu — mówi Andrzej Jaroch, wiceprezydent Wrocławia.

Pozostała część należy do Wrocławskiego Parku Technologicznego. Finał transakcji spodziewany jest w grudniu bieżącego roku.

Budowany przez Maco Pharmę zakład będzie wytwarzał materiały medyczne stosowane przy transfuzjach.

— Działalność w Polsce rozpoczniemy od produkcji woreczków do pobierania krwi — wyjaśnia Searge Jean Denay, członek zarządu Maco Pharmy.

W nowo otwartej fabryce utworzonych zostanie na początek 300 miejsc pracy, głównie dla kobiet. Docelowo, ale nie później niż do 2005 roku, zatrudnienie wzrośnie do 1000 osób.

Nieoficjalnie wiadomo, że rekrutację kadry kierowniczej zakończono już kilka tygodni temu.

Zdaniem Grzegorza Gromady, członka zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego, w pierwszym okresie działalności Francuzi zainwestują w Polsce co najmniej 60 mln zł.

Teren parku zaprojektowano specjalnie do realizacji przedsięwzięć z grupy wysokich technologii. Władze Wrocławia liczą, że obecność Maco Pharmy przyciągnie kolejnych inwestorów, zarówno z branży medycznej, jak i spoza niej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Weber

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Maco Pharma otworzy fabrykę we Wrocławiu