Mądry Polak po szkoleniu

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 21-09-2010, 00:00

Unia daje pieniądze, ale żeby je otrzymać, trzeba poprosić. Jak? Wypełnić wniosek o dotację. By uniknąć błędów, warto się więc przeszkolić.

Prawidłowo wypełniony wniosek to początek starań o unijne pieniądze

Unia daje pieniądze, ale żeby je otrzymać, trzeba poprosić. Jak? Wypełnić wniosek o dotację. By uniknąć błędów, warto się więc przeszkolić.

Szkolenia na temat wypełniania wniosków o dotacje z Unii Europejskiej organizują prywatne firmy doradczo-szkoleniowe i urzędy miast. Za niektóre trzeba płacić, inne są za darmo — wystarczy poszukać.

Duży wybór

Pod koniec sierpnia 2010 r. Urząd Marszałkowski w Łodzi zorganizował bezpłatne szkolenie "W drodze po unijne pieniądze — wypełnianie wniosku w ramach Regionalnego Programu Województwa Łódzkiego". Chętnych nie brakowało.

— Nasze szkolenia są skierowane do wszystkich zainteresowanych pozyskaniem środków z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) naszego województwa. Możne się o nich dowiedzieć z telewizji, radia i prasy lub w punktach informacyjnych. Organizujemy też imprezy promocyjne, jak Piknik Funduszy Europejskich, konferencje i konkursy o tematyce unijnej. Niedługo ruszy także objazdowy punkt informacyjny — mówi Monika Szalkowska z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Sierpniowe szkolenie było piętnastym. W planach są kolejne. Uczestnicy uczą się, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie i jak zdać sprawozdanie z realizowanych projektów.

Bardzo dużo szkoleń proponują prywatne firmy. Koszt: około 1,5 tys. zł za osobę za ponad 30 godzin zegarowych. Na takich warunkach np. firma Zaga proponuje czterodniowy kurs z wypełniania wniosków o dotację, w ramach którego uczestnicy mają indywidualne konsultacje z trenerem. Na koniec każdy otrzymuje imienny certyfikat.

— Jest duże zainteresowanie takimi kursami osób w różnym wieku i o różnym doświadczeniu związanym z unijnymi funduszami. To ludzie działający we wszystkich sektorach rynku, bo na dofinansowanie każdy ma szansę — zauważa Katarzyna Żurawska, doradca ds. funduszy unijnych w firmie Zaga.

Po ukończeniu takiego szkolenia uczestnik umie m.in. dopasować do swoich potrzeb program pomocowy, przygotować projekt, w tym wniosek o dotację wraz z załącznikami, zna narzędzia i techniki, których stosowanie zwiększa szansę na otrzymanie dotacji, potrafi nadzorować realizację i rozliczanie projektu.

Można zapytać

Udział w szkoleniu na temat unijnych funduszy daje, prócz praktycznej wiedzy, także po prostu świadomość, że można skorzystać z pomocy UE.

— Dzięki działaniom informacyjnym mieszkańcy województwa łódzkiego coraz więcej wiedzą na temat korzyści płynących z funduszy i chcą je wykorzystywać —twierdzi Monika Szalkowska.

Według Magdaleny Zawadzkiej z Accreo Taxand, główną zaletą szkoleń jest możliwość bezpośredniego wyjaśnienia wątpliwości dotyczących dokumentacji aplikacyjnej. Nawet jeśli pytanie czasami pozostanie bez odpowiedzi, może zwrócić urzędnikom uwagę na problem, którego wcześniej nie dostrzegali.

— Na przykład uczestnicy szkolenia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgłosili problem z liczeniem strat na przesyle energii cieplnej po realizacji projektów w ramach działania 9.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko "Efektywna dystrybucja energii". Ich wartość należało wpisać we wniosek i ma ona kluczowe znaczenie dla wyników konkursu. Dlatego ważne jest prawidłowe wypełnienie aplikacji. Gdyby uczestnicy kursu nie zgłosili problemu z tym naliczaniem, nikt nie zdawałby sobie sprawy z trudności. Dzięki szkoleniu mogli liczyć na wyjaśnienie tej sprawy jeszcze przed podpisaniem umów o dofinansowanie — opowiada Magdalena Zawadzka.

— Plusem takich szkoleń jest także publikacja najważniejszych pytań i odpowiedzi na stronie internetowej instytucji realizującej konkurs, co ułatwia kolejnym wnioskodawcom właściwe przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej — dodaje Anna Zaleska z Accreo Taxand.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu