MAE obniżyła prognozę wzrostu popytu na ropę

opublikowano: 16-05-2018, 11:58
aktualizacja: 16-05-2018, 11:59

Z powodu wzrostu ceny do trzyletniego maksimum Międzynarodowa Agencja Energii obniżyła prognozę wzrostu popytu na ropę w tym roku.

- Ostatni skok cen ropy będzie miał skutki – podkreśla MAE w najnowszym raporcie.

W tym roku ropa zdrożała już o 17 proc. Uznaje się to za sukces prowadzonej od 16 miesięcy kampanii przez OPEC i sojuszników kartelu, głównie Rosję, której celem było sprowadzenie zapasów ropy poniżej pięcioletniej średniej.

MAE obniżyła prognozę wzrostu popytu na ropę w tym roku o 40 tys. baryłek dziennie i wynosi ona obecnie 1,4 mln baryłek dziennie. Dzienna konsumpcja ma wynosić w 2018 roku 99,2 mln baryłek ropy.

Agencja zastrzega, że obecnie największą niewiadomą na rynku ropy są sankcje nałożone na Iran przez USA. Wskazuje jednocześnie, że producenci z OPEC i Rosja mogą zapełnić ewentualną lukę powstałą po wycofaniu podaży irańskiej ropy, bo mają wolne moce w związku z realizowanym programem ograniczania podaży surowca. Irański eksport wynosił 1,2 mln baryłek dziennie, a OPEC i Ropa mają niewykorzystane moce zwiększenia wydobycia o 1,3 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu