MAEA: Iran generalnie przestrzega umowy nuklearnej

PAP
opublikowano: 26-02-2016, 20:36

Iran na krótko przekroczył limit ciężkiej wody, ustalony w porozumieniu nuklearnym z mocarstwami, które weszło w życie 16 stycznia, ale generalnie wypełnia jego zobowiązania - podała w piątek w poufnym raporcie MAEA, monitorująca realizację umowy przez Teheran.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej sprawdziła 17 lutego, że Iran ma zapas 130,9 ton ciężkiej wody. Przekroczył więc limit 130 ton ustanowiony w umowie, lecz wywiezienie w środę poza granice kraju 20 ton sprawiło, że zapas jest poniżej tego limitu.

MAEA zaświadczyła, że Iran "nie wzbogaca uranu" w stopniu zakazanym w umowie, ani nie przekroczył umowy, jeśli chodzi o reaktor na ciężką wodę w Araku.

Opinia ta pozwala na dalsze wdrażanie porozumienia, a zwłaszcza na kontynuację normalizowania międzynarodowych stosunków gospodarczych z tym naftowym i gazowym potentatem.

16 stycznia szef MAEA Yukiya Amano poinformował w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu ubiegłego roku zawarł z szóstką światowych mocarstw: USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami.

Tuż po tym oświadczeniu USA i UE ogłosiły, że znoszą sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane