Magazynom rośnie inteligencja

opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Deweloperzy budujący obiekty przemysłowe i logistyczne zaczynają sięgać po innowacje. Główną barierą są koszty

Spółka Prologis wprowadziła ostatnio do magazynów inteligentny system, dzięki któremu najemcy mogą zdalnie odczytywać liczniki energii, wody, gazu i ciepła. Do końca 2018 r. firma udostępni go we wszystkich swoich magazynach w Polsce. System jest połączony z aplikacją internetową, która gromadzi dane i pozwala je analizować w celu optymalizacji kosztów. Niektórzy najemcy mają też dostęp do pełnych analiz zużycia i poboru mocy w formie wykresów i tabel. Innowacja będzie dostępna we wszystkich parkach Prologis w Polsce do końca 2018 r.

RYNEK NAJEMCY: Zdaniem Pauliny Dziubińskiej z JLL, w zakresie nowinek technologicznych, m.in. z dziedziny automatyki i robotyki, warunki dyktują najemcy, a nie deweloperzy, który starają się spełniać konkretne oczekiwania.
Zobacz więcej

RYNEK NAJEMCY: Zdaniem Pauliny Dziubińskiej z JLL, w zakresie nowinek technologicznych, m.in. z dziedziny automatyki i robotyki, warunki dyktują najemcy, a nie deweloperzy, który starają się spełniać konkretne oczekiwania. Fot. ARC

— Umożliwia to najemcom nie tylko optymalizację procesów magazynowo- -produkcyjnych, ale też identyfikację najefektywniejszych urządzeń, zapobieganie awariom i dostosowywanie zamówionych mocy. Funkcje można poszerzyć o kontrolę temperatury, wilgotności, ciśnienia, monitoring otwarcia bram i doków, monitoring instalacji sprężonego powietrza, pomiar szczegółowych parametrów elektrycznych czy badanie jakości powietrza. To szczególnie ważne dla klientów z branży farmaceutycznej i spożywczej — tłumaczy Ewelina Lasoń, zarządca nieruchomości w firmie Prologis.

Przedsmak high-techu

Od nowinek nie stroni także Panattoni Europe. Jednym z rozwiązań dewelopera jest posadzka WGK 2, którą zastosowano na życzenie klienta w jednym z budynków grodziskiego parku spółki. To niemiecki standard, który w Polsce jeszcze raczkuje.

— Posadzka zabezpiecza przed wyciekiem zanieczyszczonych lub chemicznych substancji na zewnątrz budynku, np. w sytuacji rozszczelnienia pojemników z chemikaliami. Budynek jest uszczelniony od wewnątrz, a podłoga ma delikatny spadek właśnie do wewnątrz. W przypadku wycieku potencjalne skażenie nie przedostaje się do środowiska — wyjaśnia Michał Samborski, dyrektor ds. rozwoju Panattoni Europe.

Spółka Sergo wprowadziła natomiast do części swoich parków system kontroli dostępu z automatycznym rozpoznawaniem tablic rejestracyjnych.

— Jest on szczególnie ważny np. dla branży logistycznej czy kurierskiej, ponieważ zapewnia oszczędność czasu, pozytywnie wpływa na efektywność, a co za tym idzie — również na realne obniżenie kosztów — twierdzi Waldemar Witczak, dyrektor regionalny Segro.

Deweloperzy sięgają też po takie nowinki jak system zarządzania ruchem, który umożliwia komunikację między bramą wjazdową a biurem magazynu i kierowcą. Rozwiązanie wykorzystuje elementy wizualizacji oraz powiadomień i wiadomości SMS.

Kwestia strategii

Choć atrakcyjność nowoczesnych technologii kusi najemców, dla wielu z nich barierą są koszty.

— Szacunkowo można przyjąć, że mogą one wzrosnąć o 15-30 proc. W najbliższym czasie możemy spodziewaćsię większego zainteresowania najemców rozwiązaniami ekologicznymi.

Dziś najpopularniejsze jest wykorzystanie deszczówki i paneli solarnych, jednak właśnie ze względu na wysokie koszty technologie te stosuje się w przypadku inwestycji długoterminowych — mówi Maciej Szczepański, menedżer w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych Cushman & Wakefield.

Oferty deweloperów są jednak różne, można wśród nich znaleźć np. powierzchnię z nowinkami w cenie.

— Koszt jednorazowej inwestycji w system smart meteringu [inteligentne liczniki — red.] jest wliczony w budowę każdego naszego nowego obiektu magazynowego i nie wpływa bezpośrednio na wzrost stawek najmu — informuje Ewelina Lasoń.

W przypadku magazynów spółki Panattoni Europe innowacyjne rozwiązania instaluje się na życzenie klienta, a ich koszt jest uzależniony od skali. Wciąż niewielka powszechność magazynowych nowinek, zwłaszcza kosztownych, powoduje, że nie ma po nich śladu w rynkowych analizach stawek najmu. Z danych BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że w pierwszej połowie 2017 r. nie zmieniły się one w większości miast regionalnych. Najem magazynów najdroższy jest nadal w Warszawie i okolicach — od 3,5 do 5 EUR miesięcznie za mkw. Najniższe stawki — od 2 do 3,2 EUR — odnotowano natomiast w rejonie Polski Centralnej ze względu na dominujący udział dużych parków logistycznych. Według Pauliny Dziubińskiej, dyrektor w dziale powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL, popularność nowoczesnych rozwiązań jest coraz większa na Zachodzie Europy, gdzie automatykę i robotykę stosuje się ze względu na efektywność i szybkość, ale także z powodu ograniczonego dostępu do siły roboczej.

— Giganty e-commerce często są generatorami nowinek technologicznych, które podchwytują np. operatorzy logistyczni. Zaawansowane rozwiązania technologiczne są jednak bardzo kosztowne, a niektóre wciąż są w fazie badań i analiz. Dlatego mimo zainteresowania ze strony najemców na wdrożenie niektórych nowinek na polskim rynku przyjdzie nam jeszcze poczekać — uważa Paulina Dziubińska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu